منو
سبد خرید

فروپاشی ؛ نگاهی به درون رژیم شاه

فروپاشی ؛ نگاهی به درون رژیم شاه
-10 %
فروپاشی ؛ نگاهی به درون رژیم شاه
  • موجودی: موجود
  • مدل: 131834 - 120/6
  • وزن: 0.40kg
533,000 ریال
590,000 ریال

فروپاشی 

نویسنده : هدی صابر
ناشر: پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 264
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نگاهی به درون رژیم شاه

کتاب پیش‌رو نگاهی به درون رژیم شاه انداخته و بدون توجه به گفته ها و عملکرد معارضین رژیم پهلوی، صرفا بر اساس مستندات و مدارک، بحران های داخلی و خارجی برجسته در مسیر "فروپاشی" این حکومت را زیر ذره بین قرار داده است.

در ابتدای این اثر، مقدمه و توضیحاتی در باب بخش های مختلف کتاب و محتوای آن مطرح شده و سپس بخش نخست با نگاهی به وضعیت جهان در سال های موازی با حکومت پهلوی می پردازد. در این راستا "هدی صابر" نگاهی تحلیلی به دهه هفتاد میلادی و سپس جهت گیری های جدید ایالات متحده پس از جریانات واترگیت و جنگ ویتنام داشته است. در این بخش اقتصاد و سیاست جهانی و سپس مقایسه شرایط ایران تحت بررسی قرار گرفته و ورود کارتر و اصلاحاتی که شاه ایران در راستای خشنودی وی اعمال داشت مطرح می شود. از این نقطه شاهد بروز اختلافات و واکنش هایی هستیم که ماهیت این اختلافات و تلاش برای رفع آن ها، از دیگر موارد مطرح شده در کتاب "فروپاشی" است.

بخش بعدی این کتاب هم در باب بحران زدگی های اقتصادی و برنامه های دولت آموزگار، تدبیرهایی همچون کاهش تکیه بر درآمد نفتی، کاهش تضاد طبقاتی، ورود تحصیل کردگان بخش خصوصی به بنیادهای تصمیم گیری دولتی و شروع بحران های جدید تا ورود به سراشیبی "فروپاشی" می باشد. آنچه "هدی صابر" در این اثر تحلیلی و پژوهشی به جد بررسی نموده، دلایل قطعیت "فروپاشی" رژیم پهلوی می باشد که با ادله و شواهدی که مورد ارزیابی نویسنده قرار گرفته، از برهه ای به بعد به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده بود.

یکی از شاه بیت‌های کتاب هدی این است که می گوید چند اتفاق از سال 54 به بعد‌ افتاد که به واسطه آنها رژیم پهلوی خود را در ابرها می‌دید و یکی از ارکان ماندگاری خودش را زدن همه سازمان‌های سیاسی می‌دانست و فکر می کرد دیگر هیچ معارض سازمان یافته‌ای ندارد و همین بلای جانش شد. چرا که وقتی اعتراض‌ها گسترده شدند دیگر هیچ واسطه‌ای برای گفت و گو باقی نمانده بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات