فرهنگ گفته های طنزآمیز

فرهنگ گفته های طنزآمیز

نویسنده: رضی هیرمندی
ناشر: فرهنگ معاصر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 470
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

مجموعه ای از گفته ها و نقل قول های طنز آمیز ؛ فارسی-انگلیسی

این کتاب که به قول خود هیرمندی تمام ویژگی های یک فرهنگ را داراست ، توانست به علت سوژه جدید خود درفرهنگ نویسی ایرانی بسرعت مورد توجه قرار بگیرد....
...برخی کتاب ها را باید چشید، برخی را باید بلعید،‌ بعضی دیگر را باید خوب جوید و هضم کرد....

وقتی قرار است کتابی گفته های طنزآمیز را در قالب جامع «فرهنگ» گرد هم آورد، برای نویسنده یا گرد آورنده چاره ای نمی ماند مگر آن که در برابر انواع و اقسام بلایای زمینی و آسمانی، مهمترین سپر بلای کتاب را همین آراسته بودن آن به زره طنز بداند! چرا که گستردگی مباحث مطروحه، تمامی خوانندگان عزیز و نظرسنجان اهل تمیز اعم از مرد و زن و غیره(!) را شامل می شود و اگر قرار باشد از خواندن گفته های کتاب، بر خاطر هر صاحب شغل و حرفه ای و دارنده هر جنس و صفتی گرد ملالی بنشیند و هر کس (خدای ناکرده!) در آینه طنز نقادانه کتاب چهره خود را نیز ببیند، گردآورنده نیز خود ناچار است به خیل عظیم مدعیان بپیوندد! از شوخی گذشته، عبارات فوق که نقل قول از مقدمه طنزآمیز رضی خدادادی (هیرمندی) بر کتاب «فرهنگ گفته های طنزآمیز» است، متضمن واقعیتی نیز هست و آن، جامعیت این فرهنگ است.

این، اولین بار است که «گفته های طنزآمیز» در قالب «فرهنگ» به خواننده فارسی زبان ارائه می شود (پیش از این گویا گفته های طنزآمیز در مقوله عناصر غیرفرهنگی جا می گرفت!) البته پیش تر نیز شاهد چاپ مجموعه هایی گرد آمده از جملات قصار بزرگان بوده ایم که در آن، جملات طنزآمیز نیز به چشم می خورد ولی تا به حال اثری که شامل گفته های طنزآمیز باشد، جامه مدون «فرهنگ» نپوشیده بود. از این رو، تلاش هیرمندی در گردآوری این مجموعه به عنوان آغازی بر برخورد علمی و نظام مند با جملات طنزآمیز در قالب «فرهنگ گفته های طنزآمیز» ارزشمند و درخور ارج گذاری است. کتاب «فرهنگ گفته های طنزآمیز»، شامل 1371 جمله یا عبارت طنز، ترجمه شده از منابع مشابه در زبان انگلیسی است که هیرمندی در پیشگفتار به دو منبع: فرهنگ گفته های طنزآمیز آکسفورد و فرهنگ گفته های طنزآمیز پنگوئن که مطالب کتاب برگرفته از آنهاست اشاره کرده است.

به جز 3 منبع اصلی و درجه اول ذکر‌شده، هیرمندی حتی منابع دست دوم و سوم موجود را نیز از نظر گذرانیده است تا فرهنگی جامع را در اختیار خواننده قرار دهد. تلاش، دقت و وسواس هیرمندی در این گزینش در ترکیب‌بندی موضوعات و جملات کتاب متجلی است. ملاک گزینش جملات طنزآمیز در این فرهنگ - آن‌گونه که در مقدمه آمده است - تناسب آن با سلیقه شخصی و ایرانی است؛ به بیان دیگر، تناسب مطالب با فضای ذهنی و فکری جامعه، مدنظر گردآورنده بوده است.
 
تنظیم موضوعات کتاب به ترتیب الفبایی در فهرست، به خواننده امکان دستیابی به مطالب مورد علاقه او را می‌دهد و نیز او را با ترکیب‌بندی موضوعات گرد آمده در این فرهنگ آشنا می‌سازد. فرهنگ گفته‌های طنزآمیز، علاوه بر ویرایش سه‌باره توسط هیرمندی، از سوی عبدالله کوثری نیز ویرایش شده است. این امر می‌تواند ضریب اطمینان خواننده را در مطالعه اثری با کمترین لغزش‌های زبانی و ترجمه‌ای، بالا ببرد؛ به خصوص اینکه متن انگلیسی گفته‌ها نیز در زیر هر صفحه آمده است و این امر به خواننده امکان تطابق متن اصلی با عبارات ترجمه شده را می‌دهد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ گفته های طنزآمیز

  • 280,000ریال
  • 210,000ریال

برچسب ها: رضی هیرمندی, طنز, کاریکاتور, ادبیات طنز, دیکشنری, کتاب فرهنگ گفته های طنزآمیز