فرهنگ واژگان موزه شناسی

فرهنگ واژگان موزه شناسی

نویسنده: فرانسوآ مرس - آندره دواله
مترجم: میثم عبدلی
ناشر: به نشر - آستان قدس رضوی
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

گلاسه

کتابی در موضوع واژه‌نامه‌های موزه‌شناسی به زبان فرانسه که فرانسوا مِرِس، استاد دانشگاه سوربن پاریس و رییس کمیته موزه‌شناسی ایکوم، به همراه آندره دواله، پژوهشگر برجسته موزه‌شناسی به عنوان یک مرجع علمی تالیف کرده‌اند.

ترجمه فرهنگ واژگان موزه‌شناسی به زبان فارسی، زمینه‌ای را فراهم می‌آورد که فعالان و متولیان عرصه‌های میراث فرهنگی و موزه‌داری در ایران به سطحی مناسب از دانش در این زمینه دست یابند. نسخه فرانسوی کتاب، دو بخش را دربرمی‌گیرد.

بخش نخست، دربردارنده مدخل‌هایی در قالب مقاله‌های جداگانه است که متخصصان موزه‌شناسی نگاشته‌اند.

بخش دوم، فرهنگ واژگان موزه‌شناسی است. آنچه در برگردان فارسی کتاب آمده، بخش دوم آن به شمار می‌آید که واژگان تخصصی حوزه موزه‌شناسی و موزه‌داری را در خود جای داده است. «فرهنگ واژگان موزه‌شناسی»، واژگانی مرتبط با موزه‌شناسی و موزه‌نگاری را دربرمی‌گیرد. این پژوهش، موضوع‌هایی همچون تقسیم‌بندی انواع موزه‌ها، مشاغل موزه‌ای و آثار موزه‌ای، مباحث جامعه‌شناختی و فلسفی و نیز مسایل حفاظت و مرمت آن‌ها را در خود دارد.

مطالب کتاب، به گونه‌ای گردهم آمده است که دیدگاهی بنیادین به خواننده درباره موزه و موزه‌شناسی می‌دهد؛ همچنین گستردگی این حوزه و پیوند موزه‌شناسی با رشته‌های دیگر را برای خواننده هویدا می‌کند. مدخل این فرهنگ واژگان بر اساس زبان فرانسه ترتیب یافته است. درج معادل هر واژه و اصطلاح به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی، از ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.

برای بهره‌گیری بهتر مخاطبان و خوانندگان از این فرهنگ واژه‌شناسی به ویژه آنان که با زبان فرانسه آشنایی ندارند، نمایه الفبایی انگلیسی در پایان کتاب آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ واژگان موزه شناسی

  • ناشر: به نشر
  • کد کتاب: 41678
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فرانسوآ مرس - آندره دواله, میثم عبدلی, لغتنامه, تاریخ هنر, تاریخ جهان باستان, آثار باستانی, موزه, کتاب فرهنگ واژگان موزه شناسی