فرهنگ هنرمندان ایرانی از آغاز تا امروز

فرهنگ هنرمندان ایرانی از آغاز تا امروز

نویسنده: عبد الرفیع حقیقت
ناشر: کومش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 656
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در این مجموعه که به ترتیب الفبای نام خانوادگی فراهم شده، هنرمندان، موسیقی‌دانان، نقاشان، خوشنویسان و طراحان ایرانی از آغاز تا کنون به اجمال معرفی شده‌اندبررسی هنرایران از این لحاظ نیز با ارزش است که خصوصیت یکی از فعال ترین و بارورترین نیروهای تاریخ را به ما می شناساند .

محمّد غفاری ملقب به کمال الملک

معروفترین نقاش عصر قاجار در سال 1226 هجری خورشیدی در کاشان به دنیا آمد و در سال 1319 در سن 93 سالگی در حسین آباد نیشابور درگذشت . کمال الملک در شانزده سالگی از کاشان به تهران آمد و از نوجوانی به کار نقاشی پرداخت ، تا سال 1272 که پس از کشیدن تابلو معروف " تالار آینه " از طرف ناصرالدین شاه به لقب کمال الملک ملقب گردید ، آثار بسیار دیگری پدید آورده که به نام " محمّد غفاری " امضا کرده است . 

کمال الملک تا پایان سلطنت ناصرالدین شاه مورد توجه و عنایت خاص او بود و پس از قتل ناصرالدین شاه نیز از طرف مظفرالدین به اروپا اعزام شد . پس از چهار سال اقامت در پاریس به ایران بازگشت و مدرسه صنایع مستظرفه را بنیان نهاد که بعداً به وزارتخانه تبدیل شد . در اواخر قاجاریه نیز نامه ای از رضاخان سردار سپه به عنوان " رئیس الوزراء" خطاب به کمال الملک در دست است که ضمن آن می نویسد : "شما را یکی از بهترین عناصر وطن خواه مملکت می دانم" و ضمن وعده هرگونه مساعدت ، از او می خواهد که با نهایت دلگرمی به کار خود مشغول باشد . 

با وجود این کمال الملک در اوایل سلطنت رضاشاه به دلایل نامعلومی از تهران می رود و تا پایان عمر در قریه حسین آباد نیشابور زندگی می کند . از کمال الملک بیش از یکصد تابلو نقاشی به یادگار مانده که آخرین آنها مربوط به سال 1311 است .

 ابوالحسن صبا

موسیقی دان معروف ایرانی ، نوه ملک الشعرا و محمودخان صبا موسیقی دان معروف دوران قاجاریه و فرزند ابوالقاسم خان کمال السلطنه است که او نیز با موسیقی ایرانی و اروپائی آشنائی کامل داشت . ابوالحسن صبا ضمن تحصیل به تشویق پدر به تمرین و نواختن آلات موسیقی پرداخت و به خصوص در نواختن ویولن مهارت زیادی از خود نشان داد . پس از تأسیس مدرسه عالی موسیقی به ریاست علینقی وزیری ، ابوالحسن صبا به تکمیل معلومات خود در رشته موسیقی پرداخت و پس از یک سال تحصیل موسیقی در این مدرسه ، از طرف علینقی خان وزیری برای تدریس ردیف موسیقی ایرانی به وسیله ویولن برگزیده شد .

ابوالحسن صبا پس از چند سال تعلیم موسیقی در مدرسه عالی  موسیقی کلاس خصوصی ویولن خود را دائر کرد و بسیاری از هنرمندانی که بعدها در این رشته درخشیدند شاگرد او بودند . ابوالحسن صبا که در سال های پایانی عمر ریاست ارکستر ملی هنرهای زیبا را به عهده داشت ، در سال 1336 درگذشت...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ هنرمندان ایرانی از آغاز تا امروز

  • ناشر: کومش
  • کد کتاب: 63337
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال
  • 360,000ریال

برچسب ها: عبد الرفیع حقیقت, هنرمندان ایران, تاریخ هنر ایران, نقاشی, موسیقی, موسیقی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, بزرگان ایران, کتاب فرهنگ هنرمندان ایرانی از آغاز تا امروز