کتاب فرهنگ نویسی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب زبان فارسی و تاريخ ادبيات  انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی

فرهنگ نویسی

نویسنده: گروه نویسندگان
ناشر: فرهنگستان زبان و ادب فارسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388

مروری بر کتاب

جلد دوم ؛ ویژه نامه فرهنگستان حاوی مقالاتی از پژوهندگان ادبیات فارسی

ویژه نامه «فرهنگ‌نویسی» دربردارنده مقالاتی از مسعود قاسمی، سجاد آیدنلو، جمیله اخیانی، حسن انوری، محمدرضا باطنی، ابوالحسن نجفی، ابوالفضل خطیبی و دیگر پژوهندگان زبان و ادبیات فارسی است که در «نامه فرهنگستان» گردآوری شده است.

در سرمقاله این شماره از ویژه نامه «فرهنگ‌نویسی»، دکتر علی اشرف صادقی جستاری را درباره «شیوه‌های فرهنگ نویسی در لغت نامه دهخدا» منتشر کرده است. او در این مقاله به بررسی مدخل‌ها، تعریف‌های لغت نامه از نظر فن فرهنگ نویسی، تفکیک معانی مدخل‌ها و زیر مدخل‌ها در لغت نامه دهخدا، شواهد، اشتقاق‌ها، لغات گویشی، تصاویر، نشانه‌های بکار رفته در متن و اطلاعات کهنه و ناقص لغت‌نامه می‌پردازد.

«شاهنامه و فرهنگ نویسی فارسی» عنوان مقاله‌ای از ابوالفضل خطیبی در این شماره از گاهنامه «فرهنگ نویسی» است. او در بررسی خود به واژه‌ها و ترکیباتی اشاره می‌کند که از ابیات افزوده و الحاقی شاهنامه به فرهنگ نامه‌ها راه یافته‌اند. خطیبی در مقاله خود نشان می‌دهد که در تدوین «فرهنگ جامع فارسی»، به ویژه اگر تاریخچه کاربرد واژه‌ها و ترکیبات در نظر گرفته شود، استناد به بیت‌های الحاقی شاهنامه به نادرستی‌های متعدد در نتایج تحقیق می‌انجامد. در ادامه جستار نیز برخی از واژه‌ها و ترکیبات بحث‌انگیز شاهنامه بررسی شده اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ نویسی

  • 150,000ریال

برچسب ها: مسعود قاسمی, سجاد آیدنلو, جمیله اخیانی, حسن انوری, محمدرضا باطنی, ابوالحسن نجفی, ابوالفضل خطیبی, فرهنگ نویسی, مقالات ادبی, مقالات فرهنگی, کتاب فرهنگ نویسی