منو
سبد خرید

فرهنگ نامگذاری در ایران اسلامی

فرهنگ نامگذاری در ایران اسلامی
-13 %
فرهنگ نامگذاری در ایران اسلامی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 97674 - 12/6
  • وزن: 0.60kg
260,000 ریال
300,000 ریال

فرهنگ نامگذاری در ایران اسلامی

نویسنده: علی مومن
ناشر: پایا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 412
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

یکی از وظایفی که شریعت مقدس اسلام و فرهنگ سنتی و تمدن ایرانی به عهده ما گذاشته و همواره آن را مورد تاکید قرار داده انتخاب نام مناسب برای فرزندان است که قطعا این مهم در صورتی تحقق خواهد یافت و این رساله در صورتی به انجام خواهد رسید که در انتخاب نام به تناسب های فرهنگی، دینی، ملی توجه عالمانه شود. زیرا توجه به موازین صحیح و رعایت موارد فرهنگی و تاریخی و مذهبی آن هم برابر آیات الهی و احادیث مستند از پدران و مادران خواسته شده است و این موازین دو مورد کلی را شامل می شود یکی اسلام و دیگری ایران.

نام هر شخص علاوه بر اینکه علامتی برای اوست و باعث تمایز و تشخیص او از دیگران می شود؛ انتخاب صحیح آن می تواند تأثیر تربیتی و روانی زیادی بر او داشته باشد هر بار با صدا کردن او به این نام، باعث می شود که خود را با مفهوم و حقیقت آن بیشتر مطابقت داده بلکه خود را مصداق واقعی آن بداند. اسم در لغت به معنای لفظی است که بر حقیقت و مسمائی دلالت کند،این کلمه از ماده (سمه) اشتقاق شده و «سمه» به معنای داغ و علامتی است که بر گوسفندان می زنند، تا مشخص شود صاحب آن کیست و شاید از ریشه و ماده (سمو)گرفته شده باشد که در این صورت به معنای رفغت و بلندی است.

همچنانکه قلٌه از دامنه بخاطر رفعت و بلندیش ممتاز شده ؛ نام نیز باعث تشخیص افراد و تمایز آنان از دیگران می گردد. اسم در اصطلاح و عرف معادل نام و نشان است.انتخاب نام خوب برای نوزاد بسیار مهمّ است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آن را از حقوق فرزند بر گردن پدر می‌داند و می‌فرمود: «بهترین نام‌ها، نامی است که در آن نشان عبودیت خداوند باشد؛ مانند عبدالله».

قرآن کریم ارتباط با خداوند و خواندن او به نام های نیکویش را امر فرموده و کسانی که احترام خداوند را رعایت نمی نمایند و با خطاب های ناپسند او را صدا می زنند مورد نکوهش قرار داده و دوری از آنان را به مؤمنین سفارش نموده است و می فرماید « و برای خداست نام های شایسته پس با این نام ها خدا را بخوانید و از کسانی که نام های خداوند را تحریف می کنند کناره گیری کنید،آنان بزودی به جزای اعمالی که انجام می دهند می رسند.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات