منو
سبد خرید

فرهنگ مهاجم ، فرهنگ مولد

فرهنگ مهاجم ، فرهنگ مولد
-9 %
فرهنگ مهاجم ، فرهنگ مولد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138793 - 70/3
  • وزن: 0.40kg
155,000 ریال
170,000 ریال

فرهنگ مهاجم ، فرهنگ مولد

نویسنده: جلال رفیع
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 473
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب 

در باب فرهنگ و متعلقات آن

این مجموعه مقالات مسلسلی بود که عمدتا در صفحه دوم روزنامه اطلاعات ( زمستان 70 ) و بعضا در مجله ادبستان ( سال 69 – 70 شماره های 19 – 14 ) به اقتضای نیازها و مناسبتهای پدید آمده در باب فرهنگ و سیاست فرهنگی متوالیا به قلم نویسنده منتشر شد. این مقالات مقارن بود با مطرح شدن مساله تهاجم فرهنگی غرب از سوی مقام معظم رهبری که موجی از تلقی ها و برداشتها و نظریات را در پی داشت.

نویسنده در این مقالات که با قلمی طنزآلود و گیرا نگاشته شده به بررسی مساله فرهنگ از یک سو و مساله تهاجم فرهنگی از سوی دیگر پرداخته است. ایشان پس از نگاهی به مساله فرهنگ و اهمیت آن در جامعه ما، برداشتهای متفاوت از آن و نقد راه حلهای سطحی برای مشکلات فرهنگی، به مساله تهاجم فرهنگی می پردازد و ریشه انفعال را در درون جامعه ایران جستجو می کند.

ایشان اشاره ای به عملکردهای ضعیف و انفعالی در سیاستهای فرهنگی دارد و به نقد آنها می پردازد. در نهایت برای حل این مشکل، راه حل ( فرهنگ مولد ) را ارائه می نماید. ایشان معتقد است که تا وقتی ما با تکیه بر سنتها و فرهنگ بومی خود به تولیدات فرهنگی رو نیاوریم با روشهای دیگر نمی توانیم در مقابل تهاجم فرهنگی غرب، توفیقی کسب نماییم.

در این کتاب خوش دارم با دو گروه سخن بگویم: 
الف ـ کسانی که « قدرت فرهنگ خود» را باور دارند اما قدرت « تهاجم فرهنگی بیگانه » را باور ندارند. 
ب ـ کسانی که « قدرت تهاجم فرهنگی بیگانه» را باور دارند اما قدرت « قدرت فرهنگ خود» را باور ندارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات