دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فرهنگ مصطلحات الشعرا

فرهنگ مصطلحات الشعرا

نویسنده: سیالکوتی مل وارسته لاهوری
ناشر: موسسه پژوهش های فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ جلد کتاب کمی خاک گرفته است


مروری بر کتاب

فرهنگ مُصطلحات الشعرا ، معروف به مصطلحات وارسته اثر ارزشمند «سیالکوتی مَل وارسته لاهوری» درگذشته به سال 1180 ه.ق یکی از فرهنگ‌های بی نظیر فارسی است که در نوع خود حائز اهميت فراوان است. در این فرهنگ نزدیک به دو هزار اصطلاح کنایی و مَثَل فارسی همراه واژگان و ترکیبات فارسی ، عربی و ترکی با شواهد شعری آن از سرایندگان گوناگون آمده است.

سیالکوتی چنان كه در مقدمه کتاب حاضر گفته است برای تدوین این فرهنگ «پانزده سال در این تلاش به سر برده است» و با مراجعه به كتب مختلف چون : فرهنگ جهانگیری، کشف اللغات، مؤید الفضلا، مدارالافاضل، قاموس، رشیدی، تاج المصادر، شرح دیوان خاقانی، شرح قصاید انوری، لطایفِ مثنوی، صراح، ابراهیم شاهی، منتخب اللغات و هم چنين ديدار با فارسی زبانان لاهور برای گردآوری مواد فرهنگش به این مهم دست یازيده و بسياری از اصطلاحات و امثال را كه امروزه گوش ايرانيان را نوازش نمی دهد و در گذشته روایی داشته است با این كوشش خود زنده كرده است و بهره‌ای از فرهنگ كهن و پرمحتوای ایرانی را كه نمودار و گوياي نحوه انديشه و زندگانی پُر فراز و نشيب مردم ايران زمين است از سياهی های نابودی و فراموشی رهایی بخشیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات