منو
سبد خرید

فرهنگ مشتقات مصادر فارسی ؛ دوازده جلدی

فرهنگ مشتقات مصادر فارسی ؛ دوازده جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرهنگ مشتقات مصادر فارسی ؛ دوازده جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 35432 - O100/6
  • وزن: 6.00kg
  • UPC: 280
0 ریال

فرهنگ مشتقات مصادر فارسی ؛ دوازده جلدی

نویسنده: کامیاب خلیلی
ناشر: کارنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 4085
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

مروری بر کتاب 

مجموعه حاضر در واقع کوششی است در نشان دادن اشتقاق افعال فارسی و مشتقاتشان. دراین مجموعه همچنین معانی مصادر و مشتقات آنها، همراه با چگونگی کاربردشان تشریح شده است. هر مصدر و اشتقاق آن با ذکر منبع و چگونگی کاربرد آن مورد بررسی قرار گرفته است.شیوه تدوین کتاب به این صورت است که هر مصدر با گونه به کار رفته در منبع مورد نظر ذکر می شود، همچنین نموداری از اشتقاق مصادر – اعم از اسم مصدر و انواع صفت های برگرفته از آن – ارائه می شود. 

در این بهر برخی مصادر صناعی(عربی و ترکی) به دلیل کاربرد در زبان فارسی گنجانده شده است .در فرهنگ حاضر ابتدا مصادر معنی شده و سپس مشتقات فعلی آنها در جداولی خاص فراهم آمده است .کاربرد صورت‌های مختلف فعلی مصادر مذکور در آثار کلاسیک فارسی همراه با نام اثر از دیگر ویژگی‌های کتاب است . در انتهای مطالب فهرست مصادری که در گویش‌های محلی به کار رفته منضم است .

...همان که به اوایل همین سال، دوست صاحب فضل ام، دکتر مهیار خلیلی را، از زمین ماندن کار چاپ این نبشته ها گله مند دیدم، هم به نخست دیدار از آن برگ های به سالیان گرد خورده، که گنجی به خاک خفته را می ماند، به خود گفتم که زان پس اگر دغدغه ای گزینم، جز به شیوه کردن آن اوراق، ناآشنایی کرده ام وپشت به زبان پارسی· آستین که بالا زدم، شوق کار همکاران را گرفت و گفتیم که به دو سالی شجر این زحمت و برکت این رحمت را به باغ فرهنگ ایران بنشانیم و هزار حمد که اینک روی به آستان خدای یگانه، مؤلف گران مایه، ویراستار فرزانه و آگاه مردم این خانه، سپید می بینیم· دوباره می شود، اگر من هم، همکارمان خانم زهرا سلیمی را به کفایت تکریم کنم، که بار سنگین آماده سازی این مجموعه تنها به دوش او بود· هر چند که ایشان شایسته ی بارهای دیگرند، چرا که سختی رفته بر او را کسی داند، که خواندن یم برگی از دست خط دکتر مهیار خلیلی را از عهده برآمده باشد· اینک این مأکول، گوارای گروهی باد که به سفره ی زبان پارسی، جز یکی دو قاب دیگر از این دست طعام نچشیده اند : لغت نامه ی دهخدا، کتاب کوچه ی شاملو و الذریعه شیخ آقا بزرگ تهرانی، که خدای پاس دار همت هر کس باد که به کتابی، برگی، کلمه ای و کلامی، حمدِ تکلم به زبان شیرین فارسی کرده است· به حضور خویش، هر روزه ناظر بودم، که ویراستار محترم به این چند ماه، از خواب و آرامِ تن فکار خود کاستند تا این نهال بالید و خواسته به سامان رسید· خدای شان سلامت دارد و عمر دراز بنماید، که حق و حرمت شایسته ی ایشان و مؤلف دانشمند، شاید که بر عهده ی آیندگان از راه باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات