منو
سبد خرید

فرهنگ مردم

فرهنگ مردم
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرهنگ مردم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123842 - 56/1
  • وزن: 1.20kg
  • UPC: 85 = 100
0 ریال

فرهنگ مردم

نویسنده: علی میرنیا
ناشر: پارسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 510
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

فولکور ایران ،آداب و رسوم ،عقاید و عادات ،امثال و ترانه ها ،افسانه ها و قصه ها - مصور

کتاب ؛ مجموعه‌ای است از برخی افسانه‌ها، ضرب‌المثل‌ها، ترانه‌ها و آداب و رسوم مناطق مختلف ایران .این مطالب که با تصاویر متعدد همراه است طی یازده بخش تدوین شده است .

واژه folklor  مرکب از دو بخش folk  به معنی توده و مردم و lore  به معنی دانش است. این واژه نخستین باردر سال 1846م. توسط باستان شناس انگلیسی ویلیام جان تامزW.g.thoms(با نام مستعار "آمبروزمورتون"  ambrose mortonu) ساخته شد. ویلیام تامز ,فولکلور را به عنوان جانشینی برای اصطلاح نادرست "عتیقات عامیانه" پیشنهاد کردکه عتیقه شناسان انگلیسی و زبان شناسان آلمانی در نیمه نخست سده نوزدهم میلادی برای مطالعه راه و رسم زندگی طبقات پایین اجتماع ساخته بودند.

در حال حاضر در نتیجه تحقیقات زیادی که در کشورهای مختلف در زمینه گردآوری موضوعات فرهنگ عامه انجام گرفته است و در نتیجه توسعه علم مردم شناسی و قوم شناسی ,فولکلور به یک رشته علمی و دانشگاهی تبدیل شده است که در آمریکا و برخی کشورهای دیگر در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دوره های تخصصی تحصیل و تدریس می شود و به مطالعه فرهنگ عامه می پردازد و در زبان فارسی می توان آن را " فرهنگ عامه شناسی " نامید .

در فرهنگ عامه شناسی تعریف و برداشت خاص علم مردم شناسی از سنت در نظر است . از دیدگاه سنت مجموعه افکار و اعمال و احساسات و در حقیقت میراث مشترک  زندگی اجتماعی یک گروه است که از نسلهای گذشته به جا مانده است . افراد معمولا برای انجام اعمال پذیرش افکار و بروز احساساتی که سنتی هستند نیازی به دلیل ندارند زیرا جنبه های سنتی فرهنگ نه تنها میراث گذشته است بلکه هر عنصرسنتی حامل یک ارزش و مبین داوری جامعه در باره چیزی است . هر جامعه ای آداب را به خوبی می شناسد و پاره ای از آنها را پسندیده یا نا پسند می داند .

سنت حفظ داوریهای جامعه است و هر عنصرسنتی از یک ایده و ارزش حکایت می کند . بنابراین مجموعه الگوهای فرهنگی که ویژگیهای زیررا دارا باشند جزو بررسیهای فولکلوریک قرار دارند

فهرست

جشن‌ها، رقص‌ها، آلات موسیقی و ورزش‌های سنتی و محلی
آداب و سنن محلی
اعتقادات و رسوم
باورهای مردم
بازی‌های محلی کودکان
قصه‌ها و افسانه‌ها
امثال یا پند پیران
اشعار و ترانه‌های عامیانه
لالایی‌ها
چیستان‌ها
طب عوام 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات