كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فرهنگ مردم بروجرد

فرهنگ مردم بروجرد

نویسنده: غلامحسین کرزبریاراحمدی - علی آنی‌زاده
ناشر: دفتر پژوهش های رادیو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

از همان سال‌های نخست که برنامه «فرهنگ مردم» به همت استاد سیدابوالقاسم انجوی شیرازی تولید و پخش گردید. شنوندگانی خوش ذوق و با فرهنگ، دست استاد را به یاری فشردند و از دیار خود نوشتند، تا آنجا که امروزه نام عزیزشان تجلی کاملی از فرهنگ دیارشان گردیده است.

همواره از آرزوهای فرهنگ دوستان بوده که برای ادای دین به این بزرگواران، بتوانند دست نوشته‌های ایشان را منتشر کنند. اثر حاضر دست نوشته‌های یکی از همین فرهنگیاران است که البته با مراجعه به آرشیوهای دیگر، کامل، و به زیور طبع آراسته شده است.

این شهرستان در شمال لرستان واقع شده که از شمال با استان همدان و از مشرق با استان مرکزی همسایه است. بروجرد در ارتفاع 14 متری از سطح دریا واقع شده. بلندترین نقطه آن به 1540 متر و پست‌ترین نقطه آن یعنی سیلاخور سفلی به 1180 متر از سطح دریا تنزل پیدا می‌کند». بروجرد از قدیم‌الایام از مراکز آباد بوده، و آثار ارزشمندی از تمدن و فرهنگ اقوام دوره‌های مختلف از دل خاک آن بیرون آمده، که یادمانی از دستاوردهای گذشتگان با فرهنگ این سرزمین است. 

مسجد در ایران و دیگر کشورهای اسلامی سمبلی از دین، فرهنگ، معرفت و هنر است؛ سمبلی که معماری خاص آن آغازگر هنر اسلامی است. از آنجا که در بروجرد مسجدهای بزرگ و معروفی وجود دارد که بسیاری از آنها به لحاظ ویژگی‌های فرهنگ مردمی قابل تامل است در این فصل به شکل مجزا به آن پرداخته شده است. 

فهرست

مختصری در تاریخ و جغرافیای تاریخی بروجرد
ادبیات شفاهی
اخلاق عامیانه
دانش و حکمت عوام
زندگی اسرار آمیز
جشن‌ها و مراسم ادواری، موسمی و ملی
آئین‌های مذهبی، ادواری
زندگی اجتماعی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ مردم بروجرد

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 82116
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: غلامحسین کرزبریاراحمدی, علی آنی‌زاده, بروجرد, لرستان, تاریخ اجتماعی ایران, جامعه شناسی ایران, تاریخ بروجرد, کتاب فرهنگ مردم بروجرد