كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فرهنگ لارستانی

فرهنگ لارستانی

نویسنده: احمد اقتداری - ابراهیم پور داود
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1334 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

احمد اقتداری به سال۱۳۰۴ هجری شمسی در شهر لار فارس به دنیا آمد. پدرش مرحوم مرتضی قلی خان اقتداری و مادرش انیس خانم اقتداری، هر دو لارستانی و از روستای گراش بودند. از آن جهت که به علم آموزی احمد اهمیت می دادند از پنج شش سالگی او را به مکتب خانه ای در شهر لار فرستادند.

نخستین و یکی از مهمترین کتاب های اقتداری «فرهنگ لارستانی» بود که به عنوان نخستین نشریه جداگانه مجله «فرهنگ ایران زمین» با نشان فرهنگ ایران زمین، نقش شیر در کتیبه های تخت جمشید زینت یافت و در سال ۱۳۳۴ خورشیدی احمد اقتداری با انتشار کتاب یاد شده اولین تحقیق داخلی در زمینه گویش های لارستانی را به انجام رسانید. این اثر شامل یک مقدمه از استاد پورداوود و همچنین حدود پنج هزار واژه محلی و نکته های دستوری است. اقتداری گویش های « لارستانی » را به شش لهجه لاری، اوزی، بیخه ای، گراشی، خنجی و بستکی تقسیم نموده است. این اثر حاوی اصیل ترین واژه های محلی است و از ارزش بسیاری بهره مند است. احمد اقتداری با انتشار مقالات « لهجه فیشوری » در سال ۱۳۴۲ خورشیدی و « ترانه اسمش نادنم » در لهجه بستکی تحقیقات خود را ادامه داده است.

مطالعات زبانشناسی در شناخت سیر مهاجرت های قومی و نژادی در شناخت سیر مهاجرت های قومی و نژادی و جابه جایی جمعیت ها و گروه های اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است. دستاوردهای این دانش جدید می تواند به خوبی مورد استفاده مورخین و محققین مسائل اجتماعی قرار گیرد و با گسترش این نوع مطالعات به یافته های تاریخی عمق بیشتری بخشد. توسعه آموزش عمومی و رسانه های گروهی و فراگیر شدن زبان رسمی در یک صد سال اخیر در ایران موجبات ضعف شدید لهجه های محلی را فراهم آورده و بسیاری از این « گویش ها » در آستانه نابودی کامل قرار گرفته اند. این امر ضرورت ثبت و تنظیم علمی لهجه های محلی را بیش از پیش به وجود آورده است و توجه بیشتر به مطالعات زبان شناسی را لازم کرده است. این گویش ها گنجینه هایی از لغات و واژه های مختلف اند و یکی از منابع اصلی و مهم در مطالعات تاریخی محسوب می شوند. بدیهی است عدم توجه کافی به آن، به معنای از دست دادن بخش مهمی از منابع اصلی تحقیق تاریخ و جامعه شناسی است.

« لارستان » در محدوده قدیمی اش که شهرهای کنونی بندر لنگه، لامرد و لار و بخشی از استان های هرمزگان را شامل می شود دارای لهجه ها و گویش های محلی بسیار ارزشمندی است که از دیرباز مورد توجه محققین خارجی و داخلی قرار داشته و از عمر اولین پژوهش مستقل درباره آن حدود نود سال می گذرد. این تحقیق در سال ۱۹۰۹ میلادی توسط « اسکارمان» آلمانی به رشته تحریر درآمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ لارستانی

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 116973 - 47/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: احمد اقتداری, ابراهیم پور داود, لارستان, فارس, تاریخ زبان فارسی, جغرافیای تاریخی فارس, جغرافیای تاریخی ایران, جغرافیای تاریخی لارستان, کتاب فرهنگ لارستانی