دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فرهنگ فقر و شناخت آن

فرهنگ فقر و شناخت آن
درحال حاضر موجود نمی باشد

فرهنگ فقر و شناخت آن

نویسنده: اسکار لویس
مترجم: رجبعلی حاسبی
ناشر: نوبل تبریز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 38
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

کتاب «فرهنگ فقر و شناخت آن» جزو قدیمی‌ترین منابع ترجمه‌ای در ایران درباره فقر است. این کتاب یا به تعبیر مترجم، جزوه در ۳۸ صفحه منتشر شده است. در ابتدای آن نوشته شده است: جزوه‌ای که در دسترس قرار می‌گیرد تلاشی مردم شناسانه است در شناخت فقر و مشخصات ویژهٔ مربوط به آن به نام فرهنگ فقر و یا به لحاظ دقیق‌تر «خرده فرهنگ فقر» به عنوان روشی از زندگی که طی زندگی خانواده‌ها از نسلی به نسل دیگر دوام داشته است.

در این جزوه علاوه بر مطالعه خرده فرهنگ فقر، ساختار و عوامل اساسی آن نیز مورد توجه بوده است. نویسنده فرهنگ فقر را چنین معرفی می‌کند: راه و رسم زندگی که تحت شرایطی بین فقرا پیدا می‌شود. این فرهنگ را می‌توان در محل‌های فقیرنشین شهری یا روستایی بهتر مطالعه کرد و نشانه‌های اجتماعی، اقتصادی و پیسیکولوژیک (روانی) مشترک آنها را در قریب به هفتاد واژه تبیین و توصیف نمود که این نشانه‌ها از اجتماعی به اجتماعی دیگر متفاوت است.

نویسنده برای مطالعه فرهنگ فقر چهار دیدگاه را مشخص و تشریح کرده است:
الف) مناسبات بین خرده فرهنگ و اجتماع بزرگ‌تر
ب) سرشت جماعات محلات فقیرنشین
ج) سرشت خانواده‌ها د) ساختار رفتارها، ارزش‌ها و شخصیت انفرادی افراد.

در انتهای کتاب نیز نویسنده مثال‌هایی از فقر در طبقه کاست هندی‌ها و سیاه‌پوست‌های آمریکا میزند و بیان می‌کند که فرهنگ فقر پدیده‌ای بزرگ‌تر از خود فقر است و فقر را راحت‌تر از فرهنگ فقر می‌توان محدود ساخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات