کتاب فرهنگ فرق اسلامی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادیان انتشارات آستان قدس رضوی ، دانشگاه امام رضا (ع)

فرهنگ فرق اسلامی

نویسنده: محمدجواد مشکور - کاظم مدیر شانه چی
ناشر: آستان قدس رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 582
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

تعریف دین، فرق و شعب اعتقادی، طرق سیر و سلوک، ملل و نحل، وابستگی علم ملل و نحل به تاریخ و فلسفه و... از اینها که بگذریم به تواریخ ویژ? مذاهب می رسیم که می توان گفت مسلمانان اولین ملتی هستند که راجع به ملل و نحل عموما و نسبت به مذاهب و ادیان خصوصا دین به تالیف ارزشمند و گرانبهایی زده اند.
ظاهرا در این زمینه، فضل تقدم از آن شیعه است، چه شاید اولین کسانی که از فرق شیعه را در کتابی به همین نام فرق الشیعه معرفی نموده و عقاید آنان را بازگو کرده اند.

نویسنده کتاب، آقای محمد جواد مشکور که خود تاریخ دان و نویسنده متبحری نیز می باشد درمقدمه کتاب پس از نوشته استاد کاظم مدیرشانه چی ابتدا با بیان حدیث تفرقه، آن را اساس تقسیم فرقه های اسلامی توسط علمای فرق و ملل و نحل دانسته است و پس از آن به بیان توضیحاتی که برخی از دانشمندان در این مورد بیان نموده اند همچون عبدالقاهر بغدادی، امام محمد غزالی ، این حزم اندلسی از میان دانشمندان مسلمان و نیز برخی از خاور شناسان و مستشرقین همچون پالگراو، نیز گلدزیهر پرداخته است.

ایشان در مقدمه به بیان توضیحاتی در مورد سقیفه بنی ساعده، اهل ردیه، خلافت امام علی(علیه السلام) پس از قتل عثمان، معتزله نخستین، جنگ جمل، جنگ صفین، حروریه، جریان حکمیت، پیدایش خوارج، مرجئه، معتزله، اشاعره، زیدیه، شیعیان عباسی، ابومسلم خراسانی، غلاه شیعه، قرامطه، حسن صباح پرداخته و سخن خویش را در مقدمه با این شعر بیت به پایان می برد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ فرق اسلامی

  • 250,000ریال
  • 225,000ریال

برچسب ها: محمدجواد مشکور, کاظم مدیر شانه چی, تاریخ اسلام, فرق اسلام, تاریخ شیعه, فرقه های اسلام, کتاب فرهنگ فرق اسلامی

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html