کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فرهنگ فارسی به پهلوی

فرهنگ فارسی به پهلوی

نویسنده: بهرام فره وشی
ناشر: انجمن آثار ملی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 402
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو 
 


مروری بر کتاب 

در میان آثار بهرام فره‌وشی بی‌گمان فرهنگ پهلوی جایگاه ویژه‌ای دارد.از این نویسنده دو اثر مرجع در دو جلد با عنوان‌های فرهنگ پهلوی به فارسی (۱۳۴۶) و فرهنگ فارسی به پهلوی (۱۳۵۲) منتشر شد که حاصل شانزده سال کار مداوم او بود.
این فرهنگ نخستین کوشش علمی در این زمینه و دربردارنده ده هزار واژه پهلوی با ذکر ریشه و صورت فارسی‌شده آنهاست‌.

در این فرهنگ، بسیاری واژه های مبهم ادبیات کهن پارسی را می یابیم که به یاری آنها می توان به درک برخی از مفاهیم ناگشوده ادب کهن دست یافت. بسیاری واژه های از یاد رفته پارسی را که اصل آنها در این فرهنگ یافت می شود، می توان با اطمینان از ریشه و بن آنها، بی دغدغه خاطر بکار برد.

برای تعداد بسیاری از واژه های بیگانه که اکنون بکار برده می شوند و گاه می پنداریم که معادلی در پارسی ندارند، می توان در میان انبوه واژه های پهلوی معادلی یافت و به هنگام نیاز آن را به کاربرد. بسیاری از شکل های دستوری که در زبان پارسی امروز متروک شده اند در میان این واژه ها یافت می شوند.این شکل ها ، تصویری از ساخت دستوری زبان پهلوی و زبان برخی از متون کهن پارسی را به دست می دهند و می توانند در بازسازی دستور زبان فارسی الهام بخش باشند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ فارسی به پهلوی

  • 0ریال

برچسب ها: بهرام فره وشی, زبان فارسی, تاریخ زبان فارسی, زبان پهلوی, لغتنامه, تاریخ ادبیات ایران, کتاب فرهنگ فارسی به پهلوی