کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فرهنگ عوام یا تفسیر امثال و اصطلاحات زبان پارسی

فرهنگ عوام 

نویسنده: امیرقلی امینی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 740
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1339 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

تفسیر امثال و اصطلاحات زبان پارسی

زبان فارسی به دلیل طبیعت باریک بین و ادب دوست مردمش از لحاظ امثال، اصطلاحات، کنایات و حتی قصه پردازی و افسانه سازی از غنی ترین زبانهای زنده دنیا به حساب می آید. خوشبختانه امروزه برای حفظ آثار ملی که مهمترین آنها دانش عوام یا فولکور است، تحقیقاتی صورت گرفته است. امیر قلی امینی نیز طی چهل سال به جمع آوری امثال، کنایات و اصطلاحات عامیانه پرداخته است. وی پیش از این «داستانهای امثال» را به چاپ رسانده بود که قسمتی از این تحقیق وسیع به حساب می آید.

این اثر، جامع ترین کتاب در این زمینه به حساب می آید و مزیت آن علاوه بر 542 داستانهای امثال و تفسیر امثال و اصطلاحات (12000 اصطلاح)، مثالهای ساده و بی پیرایه عامیانه است که آنها را برای غیر فارسی زبانان، قابل فهم کرده است. این اثر شامل 99 درصد امثال و اصطلاحات مردم استان اصفهان و نود درصد امثال مشترک سایر استانهای فارسی زبان است. نویسنده در تألیف این اثر از چندین فرهنگ و کتاب کمک گرفته که امثال «حکم دهخدا» یکی از آنهاست. 

یکی از منابع بسیار جالب و سودمند و در عین حال موثق که می تواند مورد بهره برداری کامل محققین و جامعه شناسان هر قومی قرار گیرد. فرهنگ عوام است که در قالب اصطلاحات و ضرب المثل ها و اشعار عامیانه، انبوهی از حوادث و وقایع را اعم از بد و خوب و زشت و زیبا در خود حفظ و سینه به سینه به نسل ها منتقل کرده و مانند آینه روشنی فرهنگ واقعی مردم را منعکس می سازد.

شادروان امیرقلی امینی تحقیقات در زمینه فرهنگ عامه را از سال 1297 خورشیدی آغاز نمود و کتاب «هزار و یک سخن در امثال و حکم» را در سال 1301 در چاپخانه کاویانی شهر برلین به چاپ رسانید. او در سال 1324 کتاب «داستانهای امثال» را منتشر نمود که نتیجه 23 سال پژوهش پیگیرش بود و تاکنون 7بار تجدید چاپ شده است. «فرهنگ عوام» حاصل حدود 40 سال پژوهش مداوم اوست که نخست در سال 1339 و سپس دو بار توسط دانشگاه اصفهان منتشر گردید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ عوام یا تفسیر امثال و اصطلاحات زبان پارسی

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 108702 - 114/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امیرقلی امینی, تاریخ فرهنگ ایران, ادبیات قدیم فارسی, ادبیات عامه, فولکلور, تاریخ تمدن ایران, کتاب فرهنگ عوام