منو
سبد خرید

فرهنگ عمومی نفت ؛ ده جلدی در یک مجلد

فرهنگ عمومی نفت ؛ ده جلدی در یک مجلد
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرهنگ عمومی نفت ؛ ده جلدی در یک مجلد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 155226 - 96/6
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

فرهنگ عمومی نفت

نویسنده: علی امامی,محمود خیرخواه ‏‏‏, بهزاد دوران, مهرداد امیرغیاثوند, تقی رجبی,فریدون رضوی,سیداحمد عظیمی
ناشر: کاوش قلم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 350
اندازه کتاب: خشتی سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ مهر دارد


مروری بر کتاب

پالایش نفت خام و فرآیند های آن  در واقع انجام یک سری تغییرات فیزیکی و شیمیایی بر روی محصول ورودی پالایشگاه که نفت خام است و تبدیل آن به محصولات خروجی یا فرآورده های نفتی می‌­باشد. هدف از پالایش نفت خام تبدیل ماده­ کم فایده و غیر قابل استفاده نفت خام، به فرآورده های نفتی با کیفیت و مورد تقاضای بازار و مصرف کنندگان می‌­باشد.

پالایشگاه مجموعه ای از امکانات و تجهیزات است که باهم مرتبط بوده و عمل پالایش نفت خام را انجام می­‌دهند. پالایشگاه ها شامل انواع مختلفی بر اساس ساختار و مواد تولیدی می­‌باشند. همچنین هر پالایشگاه خود شامل بخش های مختلفی است که هرکدام وظیفه­ خاصی در راستای تولید و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی بر عهده دارند. در یک پالایشگاه نفت با توجه به حساسیت کار و نیاز به دانش و تخصص، مهندسان مختلفی در رشته های مکانیک، فرایند، شیمی، نفت، انرژی، برق، کامپیوتر، ایمنی وغیره فعالیت می­‌کنند.

به طور کلی در یک پالایشگاه برای دستیابی به محصولات مورد نیاز، یک سری فرایندهای فیزیکی و شیمیایی انجام می‌­شود. مهم ترین عملیات پالایشگاه، تقطیر نفت خام (Distillation) می­‌باشد که هدف آن جداسازی نفت خام به برش های نفتی است. در ادامه، فرایندهای دیگری جهت بهبود خواص یا تغییر خواص فراورده ها انجام می­‌شود. از جملۀ این فرایندها می‌­توان به رفرمینگ و ایزومری برای افزایش عدد اکتان بنزین و فرایندهای هیدروکراکینگ، ککینگ، الیگومری و… برای تولید سوخت های سبک از فراورده های سنگین تر اشاره کرد.

پس از این فرایندها نوبت به فرایندهای تصفیه می ­رسد که هدف آن ها حذف آلاینده ها از فراورده های نفتی می باشد. در پایان برای حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی ها، عملیات تصفیه پساب ها،  فرآوری گاز های دودکش و… انجام می­‌شوند. هرکدام از این فرایند ها در واحدهای جداگانه در پالایشگاه ها انجام شده و دارای استانداردهای بسیار دقیقی هستند که باید تماماً اجرا شوند....

 

فهرست

جلد اول : پالایش نفت ؛ نویسنده : بهزاد دوران
جلد دوم : قراردادهای نفتی ؛ نویسنده : علی امامی
جلد سوم : نفت و بحران انرژی ؛ نویسنده : تقی رجبی
جلد چهارم : نفت و تحولات سیاسی ؛ نویسنده : محسن گلدانساز
جلد پنجم : نفت و توسعه ؛ نویسنده : علی امامی
جلد ششم : انتقال گاز ؛ نویسنده : محمدصادق خیرخواه
جلد هفتم : شیمی و فیزیک نفت و گاز ؛ نویسنده : بهزاد دوران
جلد دهم : پتروشیمی ؛ نویسنده : فریدون رضوی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات