فیروز شاه نامه

فیروز شاه نامه

نویسنده: محمد بیغمی,ایرج افشار,مهران افشاری
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 752
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

دنباله داراب نامه بر اساس روایت محمد بیغمی

فیروزشاه‌نامه یا قصه‌ی فیروزشاه دنباله و مجلد سوم کتابی است که با عنوان داراب‌نامه تألیف مولانا محمد بیغمی در دو مجلد به تصحیح شادروان دکتر ذبیح‌الله صفا پیش از این منتشر شده بود. مرحوم دکتر صفا از نسخه‌ی خطی مجلد سوم آگاه شده بود، اما فرصت نیافت آن را تصحیح و منتشر کند.

او در مؤخره‌ی مجلد دوم داراب‌نامه‌ی بیغمی اذعان کرده است که نام درست کتاب باید قصه‌ی فیروزشاه بوده باشد. نخستین تحریر این قصه‌ی بلند و دلکش در قرن نهم توسط قصه‌خوانی به نام محمود دفتر خوان انجام یافته است؛ اما اصل قصه ممکن است حتی به پیش از قرن نهم مربوط باشد. ماجرای قصه جنگ‌ها و فتح‌های فیروزشاه پسر داراب، پادشاه ایران، است.

بن‌مایه‌های عیاری به آن لطفی خاص بخشیده است و زبان ساده و گیرای آن، کتاب حاضر را یکی از مآخذ مهم برای بررسی‌های زبانی و دستوری و متنی برجسته در تاریخ داستان‌پردازی ایران قرار داده است. اهمیت کتاب حاضر به حدی است که مرحوم استاد محمد‌پروین گنابادی ارزش این کتاب و سمک عیار را در میان داستان‌های منثور فارسی به منزلت شاهنامه در میان داستان منظوم دانسته است. فیروزشاه‌نامه همچنین برای بررسی تاریخ اجتماعی ایران و فرهنگ مردم در قرن‌های هشتم و نهم منبعی اساسی است.

«فیروزشاه‌نامه»، شرح زندگی، جنگ‌ها و دلاوری‌های فیرزوشاه پسر داراب است. فضای قصه، فضای دوران باستان و ایران پیش از اسلام است. این اثر گذشته از آن که یکی از نمونه‌های برجستة نثر سادة فارسی است و فواید لغوی و زبانی بسیار از آن عاید می‌شود، از لحاظ بررسی تاریخ اجتماعی و وضع زندگی مردم ایران در قرن نهم و حتی پیش‌تر از آن، متنی بسیار ارزشمند است.

قصه‌ای زیبا و دلکش که در زمان‌های گذشته شهرت بسیاری داشته است. اثر حاضر به تصحیح فیروزشاه‌نامه بر اساس روایت محمد بیغمی اختصاص دارد. در مجلد حاضر، بخش عمدة قصه دربارة دلاوری‌های ملک بهمن، پسر فیروزشاه و ماجرای دلادگی او به خورشیدچهره، دختر شکموخان آمده است. این کتاب را باید از حماسه‌های مردمی محسوب کرد و در سراسر آن سخن از جنگ ایرانیان با اقوام دیگر نظیر ترکان، چینیان و هندوان است. به اقتضای این جنگ‌ها، رجز و رجزخوانی یکی از مضامین پرتکرار در کتاب است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فیروز شاه نامه

  • ناشر: چشمه
  • کد کتاب: 95771
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: محمد بیغمی, ایرج افشار, مهران افشاری, ادبیات قدیم ایران, داراب نامه, اساطیر ایران, تاریخ ادبیات ایران, کتاب فیروز شاه نامه