کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فرهنگ شرق و چالش های آن

فرهنگ شرق و چالش های آن

نویسنده: مرتضی رهبانی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 232
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

شناخت مشرق‌زمین و تحلیل تاریخ شرق زمینه‌ساز تحولات مهمی است که ما باید در خود به وجود آوریم. زیرا اگر ملتی نقاط ضعف و قدرت خود را نشناسد و برحسب آن، تغییرات لازم را در خود به وجود نیاورد، نمی‌تواند انتظار تغییر در زندگی‌اش را داشته باشد.

به اعتقاد نگارنده مسئولیت خوب و بد زندگی شرق برعهده شرایط جغرافیایی نیست و بدبینی یا خوش‌بینی نسبت به فرهنگ و تمدن شرق و غرب و یا یکسره قبول یا رد آن در کتاب مطرح نیست، بلکه نویسنده سعی در شناخت واقع‌گرایانه فرهنگ شرق دارد. در حقیقت علت عقب‌ماندگی از غرب و عقب‌راندگی به وسیله غرب و این که چگونه غرب در سیاست و جنگ و استعمار غالب، و شرق مغلوب شد، در برخورد دوگانه روحیه تاریخی و سنتی نظام شاهخدا رعیت شرق در برابر اربابان برده‌دار غرب است که یکی شرایط پیروزی و دیگری شرایط شکست را در خود به وجود آورده بود. روحیۀ آپولونی برده‌دار غربی با خاطرۀ ازلی بردگی، خواهان آزادی، قدرت و ثروت است و میل به سلطه‌گری دارد.

اروپا و کلا غرب، آزادی (لیبرالیسم) و استقلال فرد و امنیت مالی را جزء شرایط حیات خود می‌داند. این‌ها بالفطره از اصول جهان‌بینی "غالب و مغلوب" اربابان برده‌دار در تمدن و فرهنگ یونان و رم می‌باشد. نگاه غرب، به‌شرق، نگاه حاکم به محکوم و غالب به مغلوب است و شرق در برابر چنین خطری قرار دارد.

شرق با روحیه هابیلی و نقش شاهخدا رعیتی و خاطره ازلی خانوادگی و اخلاقیات و ادب آن، به دور از خاطره بردگی و در نتیجه بدون حسرت آزادی نوع غربی، تا حدی مخالف تقدیس ثروت و لیبرالیسم است. اگر هم برای آزادی اقتصادی مبارزه کند، آن را بیش‌تر برای خودسازی و خود بودن خویش می‌خواهد، نه برای چپاول ثروت ملل دیگر، بنابراین چنین ملتی باید مبارز بوده و استراتژی متناسب روحیه خویش را داشته باشد.

در حالی که ایران با دشمنان بدسگال سروکار داشت ولی با عادات رعیت‌گونه و خوش‌بینی رعایت‌طلبانه و سنن مرادجویی و صمیمیت مردم و قبول تمرکز قدرت، بارها به جبران شکست‌ها برخاست و هر بار از نو فرهنگ و تمدنش را بنا کرد و غالبین را در خود مستحیل ساخت: پس از شکست از اسکندر، ساسانیان که خود از روحانیون بودند برآمدند، پس از شکست از اعراب، خلفای عباسی را سر کار آوردند، پس از شکست از مغول، صفویه‌ی خانقاه‌نشین را به رهبری قبول کردند و وحدت را سامان دادند. در دوران استعمار دور مصدق و کاشانی جمع شدند و استعمار را در تنگنا قرار دادند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ شرق و چالش های آن

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 108715 - 65/2
  • موجودی: در انبار
  • 370,000ریال

برچسب ها: مرتضی رهبانی, تاریخ اجتماعی ایران, جامعه شناسی سیاسی, تاریخ اجتماعی, تاریخ اجتماعی ایران, جامعه شناسی شرق, تاریخ تمدن, تاریخ فرهنگی, کتاب فرهنگ شرق و چالش های آن