منو
سبد خرید

فرهنگ جاوید ؛ اولین فرهنگ فارسی دری افغانستان

فرهنگ جاوید ؛ اولین فرهنگ فارسی دری افغانستان
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرهنگ جاوید ؛ اولین فرهنگ فارسی دری افغانستان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 127407 - 113/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 36
0 ریال

فرهنگ جاوید 

نویسنده: عبدالاحمد جاوید
ناشر: جستجو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 188
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو
 

مروری بر کتاب

 اولین فرهنگ فارسی دری افغانستان

این کتاب در نوع خود بی‌نظیر بوده و از 3 هزار لغت ادبی فارسی و عربی از دیوان‌های شاعران . سخنورانی مانند عنصری، فردوسی و غیره بهره برده است.

عبدالاحمد جاوید (1927 - 2002 میلادی ) از معدود ادب ‌پژوهان افغان است که تحقیقات سودمند فراوانی در گستره ادبیات، زبان و فرهنگ فارسی دری انجام داده‌ است. جاوید به دلیل آشنایی با پژوهشگران سرشناس ایرانی و تسلط به زبان‌های انگلیسی و عربی و همچنین دسترسی به تعدادی از مهم ‌ترین نسخه‌های خطی دیوان اشعار شاعران فارسی ‌زبان توانست قدم در راه‌ های جدیدی بگذارد.

وی زبان فارسی را دومین زبان تمدن اسلامی و حلقه اتصال میان اقوام و گویندگان دیگر زبان‌ها در منطقه می ‌دانست. فرهنگ جاوید حاصل تدریس مولف در دانشکده ادبیات دانشگاه کابل بوده و مرتفع ساختن پاره ای از مشکلات متون سده های پنجم و ششم را در نظر داشته است و نخستین فرهنگ فارسی به شمار می رود که بر استعمال لغات و اصطلاحات در متون ادبی و عمدتا شاعران سده های پنجم تا هفتم هجری استوار است.

...تقریبا تمام شواهد شعری موجود در فرهنگ جاوید با دیوان‌های شاعران مطابقت داده شده و انواع خطاهای رخ داده در شواهد شعری و متن کابل و حروفچینی جدید بدون آنکه به ساختار و زبان آن گزندی وارد شود، اصلاح شد. اهمیت این کار آنگاه روشن می‌شود که تا امروز فرهنگ لغت فارسی دری در افغانستان تالیف و تدوین نشده است و غالب استادان و دانشجویان به فرهنگ‌های تالیف شده در ایران دسترسی ندارند و این فرهنگ نخستین فرهنگی است که به استعمال لغات و واژگان اصطلاحات در متون ادبی و عدتا شاعران سده‌های پنجم و ششم و هفتم استوار است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات