كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فرهنگ اصطلاحات دوره قاجار ؛ قشون و نظمیه

فرهنگ اصطلاحات دوره قاجار: قشون و نظمیه

نویسنده: یحیی مدرسی - حسین سامعی - زهرا صفوی مبرهن
ناشر: دفتر پژوهشهای فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 650
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380
دوره چاپ: 1
 

مروری بر کتاب

فرهنگ حاضر، شامل اصطلاحات نظامی و انتظامی دوره قاجار است و برای پژوهشگرانی که به مسائل تاریخی زبان فارسی، اصطلاحات نظامی و انتظامی و سایر مسائل مربوط به آن دوره توجه دارند، حاوی اطلاعات سودمندی است . این مجموعه ارزشمند، گذشته از آن که آگاهی هایی درباره واژگان نظامی و انتظامی به کار رفته در متون دوره قاجار را در اختیار علاقمندان قرار می دهد، می تواند برای تحلیل های غیر زبانی (اجتماعی، فرهنگی و…) بر پایه شواهد زبانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اصطلاحات گردآوری شده در این فرهنگ، مربوط به حوزه های قشون و نظمیه است. مواد اولیه فرهنگ حاضر، از متونی که در دوره قاجار نوشته یا ترجمه شده اند استخراج و گردآوری گردیده است. هر مدخل، حاوی اطلاعاتی در مورد نمایش املایی، نمایش آوایی یا تلفظ، اصل و منشا زبانی، حوزه کاربردی، تعریف و شاهد(به همراه مشخصات منبع) است. مدخل ها به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم شده اند.

مدخل های اصلی از یک واژه ساده یا مرکب نظامی- انتظامی ساخته شده اند؛ مانند: «تابین»،«سلام زدن»،«آتشبار» و«آغشام». مدخل های فرعی، ترکیبات یا فرمان هایی هستند که به واسطه ساخت صوری ویژه آنها، مدخل مستقلی به شمار نمی آیند و به ترتیب الفبایی در ذیل مدخل های اصلی قرار گرفته اند؛‌ مانند: «تفنگ شش خان»،«آتش به جهت سلام» و«از رسد بهره بساز!». 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ اصطلاحات دوره قاجار ؛ قشون و نظمیه

  • 0ریال

برچسب ها: یحیی مدرسی, حسین سامعی, زهرا صفوی مبرهن, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, قاجار, لغتنامه, واژه نامه, فرهنگ اصطلاحات, جامعه شناسی جنگ, ارتش, کتاب فرهنگ اصطلاحات دوره قاجار ؛ قشون و نظمیه