کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فرهنگ اساطیر و داستان واره ها در ادبیات فارسی

فرهنگ اساطیر و داستان واره ها در ادبیات فارسی

نویسنده: محمدجعفر یاحقی
ناشر: فرهنگ معاصر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 948
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

«فرهنگ اساطیر و داستان‌واره‌ها در ادبیات فارسی» نوشته‌های استاد نام‌آشنا، محمدجعفر یاحقی است. عنوان ها و موضوعات مطرح شده در این فرهنگ، بیشتر بر اساس رابطه‌ی آن‌ها با قلمرو فرهنگ و ادبیات فارسى بعد از اسلام مطرح شده‌‏ است.

این کتاب به شیوه ای تحقیقی و مستند نشان می دهد که فرهنگ و شعر و ادب فارسی، در ورای اشارات و تلمیحات، بر چه پشتوانه‌ی سرشاری از اندیشه و ادراک تکیه دارد و روشن می‌کند که درک ابعاد هنری و غنای فرهنگی آن، بدون اطلاع از این اشارات و کنایه‌ها و اسرار و رموز ممکن نیست. در این فرهنگ، تلفظ واژه‏‌هایى که براى خواننده مورد نیاز است و همچنین اسامى خارجى با حروف لاتین در برابر آن‌ها قید شده‏‌ است.

این فرهنگ به صورت الفبایى عرضه شده است و تمام مطالب توضیحى و منابع و مراجع لازم، در متن مدخل‌ها آمده‏اند. در تمامی مدخل‌ها از مثال‌ها و اشعار و نمونه‌ها برای توضیح بهتر استفاده شده است. تلفظ برخی واژه ‏ها و  همچنین اسامى خارجى، با حروف لاتین در برابر آنها قید شده‏ اند.

در تدوین مدخل‌ها در درجه اول بر اسناد کهن و معتبر تکیه شده و بعد به تحقیقات اهل فن. آنچه با عنوان منابع، در پایان هر مدخل آمده، فهرستى است از منابع و مراجعى که در متن مدخل به آنها اشاره نشده است؛ اما براى تدوین آن مدخل، بسیارى از آنها به ترتیب قدمت و اعتبار، مد نظر بوده‌اند.

افسانه و اسطوره به عنوان جلوه‌هایی از فرهنگ با خلاقیت قومی رابطه‌ای مستقیم دارند. مراد از این خلاقیت در اینجا چیزی در حدود نوعی آفرینش هنری است. شاید نادرست نباشد اگر بگوییم اسطوره و هنر دو روی سکه‌اند و در خاستگاه و هدف، مشترک.

آب یکی از چهار عنصر اصلی است که نزد ایرانیان مقدس و ایزدی به شمار می‌رفته است. از قدیمی‌ترین ایام در ایران همانند جهانبینی کهن سومری، ‌معتقد به نقش آفرینندگی آب در نظام جهان بوده‌اند. ... معانی نمادین آب را می توان در سه مضمون اصلی چشمه حیات، وسیله تزکیه و مرکز حیات دوباره خلاصه کرد. ... در روایات اسلامی آمده است که خدای تعالی پس از آفریدن لوح و عرش و کرسی،‌ همه عالم را یکسر از آب آفرید ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ اساطیر و داستان واره ها در ادبیات فارسی

  • 1,200,000ریال
  • 1,050,000ریال

برچسب ها: محمدجعفر یاحقی, اساطیر, تاریخ اساطیر, تاریخ تمدن, فرهنگ اساطیر, تاریخ اساطیر, کتاب فرهنگ اساطیر و داستان واره ها در ادبیات فارسی