کتاب فرهنگ آموختن و عشق ورزیدن فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب عمومی انتشارات دنیای نو

فرهنگ آموختن و عشق ورزیدن

نویسنده: کریشنا مورتی
مترجم: پروین عظیمی
ناشر: دنیای نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 2

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

کتاب حاضر شامل سخنرانی‌ها و پرسش و پاسخ‌هایی است که جید و کریشنا مورتی با عده‌ای از جوانان هندی داشته است متن اصلی کتاب سخنان وی درباره‌ی نقش آموزش و وظیفه اصلی آنان در قبال جوانان است. او معتقد است: 'دنیایی که سیاستمداران و قدرت طلبان ساخته‌اند مملو از اعتقادات متضاد, فرق طبقاتی, خشونت, جنگ و هرج و مرج است.

والدین, مربیان, دولت‌ها و مذاهب همه در تلاشند تا جوانان را در چارچوب نفوذهای محیط و فرهنگ باقی نگاه داشته آن‌ها را با الگوهای اجتماعی وفق دهند و در این میان وظیفه آموزش است که به آن‌ها یاری دهد تا انسان‌هایی واقعی و حساس شوند به آن‌ها کمک کند تا خود را بشناسند و از طریق شناخت خود, به وجود خدا و حقیقت پی ببرند. اولین مرحله کشف حقیقت و خدا دوست داشتن است. وجود عشق و محبت در روابط انسان‌ها با یکدیگر, فرهنگی متفاوت و دنیایی نو به وجود خواهد آورد'.

...تا زمانیکه میل به دست آورن و پیروز شدن در هر مقیاسی وجود داشته باشد اضطراب،غم و ترس اجتناب ناپذیر است. جاه طلبی برای ثروتمند شدن یا به دست آوردن مقام فقط هنگامی از میان می رود که ما به پوسیدگی و طبیعت فاسد جاه طلبی پی ببریم. لحظه ای که متوجه شویم میل برای به قدرت رسیدن بر هر شکلی-قدرت یک نخست وزیر، یک پیشوا یا قاضی- اساسا بد و مضر است دیگر مایل به قدرتمند شدن نخواهیم بود.

اما متوجه نیستیم که جاه طلبی موجب فساد می شود، متوجه نیستیم که میل برای به دست آوردن قدرت مضر است برعکس می گوییم باید قدرت را در جهت مثبت به کار اندازیم-که سخنی بیهوده است. یک وسیله ی غلط را هرگز نمی توان به سوی یک پایان درست به کار انداخت. اگر وسیله ای زیان آور باشد نتیجه کار نیز زیان آور خواهد بود. خوب ضد بد نیست فقط موقعی می تواند وجود داشته باشد که آنچه بد است به کلی از میان برداشته شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگ آموختن و عشق ورزیدن

  • ناشر: دنیای نو
  • کد کتاب: 87718 - 111/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: کریشنا مورتی, پروین عظیمی, عرفان هندی, فلسفه عرفانی, عشق, روانشناسی عرفانی, کتاب فرهنگ آموختن و عشق ورزیدن