كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فرهنگواره ی نامه نگاری

فرهنگواره ی نامه نگاری
نویسنده: حسن ذوالفقاری
ناشر: رشد آوران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 329
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 109239

 

مروری بر کتاب

به همراه آیین نگارش و درست نویسی انواع نامه ها

نویسنده هدف از تدوین این کتاب را به‌روز رسانی نامه‌نگاری ایرانی می‌داند و معتقد است متن نامه‌نگاری فارسی بسیار قدیمی است و ما در عصر اینترنت هنوز از اصطلاحات کاتبان قاجاری در نامه‌نگاری اداری استفاده می‌کنیم.

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه با اشاره به قدیمی بودن سبک نامه‌نگاری اداری در ایران گفت : «یکی از گونه‌های زبانی پرکاربرد، گونه‌ اداری است. ما گونه‌های دیگری چون گونه‌ آموزشی ، مطبوعاتی و علمی را هم داریم. اما گونه اداری آسیب‌پذیرتر است ، چون حالت کلیشه‌یی پیدا کرده و اصطلاحات آن نو نشده است. در نامه‌های امروز ما هنوز از اصطلاحات دوره قاجار استفاده و از شیوه کاتبان قاجاری پیروی می‌کنیم و بیش از نثرهای دیگر در مکاتبات اداری عربی می‌نویسیم.»

در این کتاب تلاش شده تا هم شیوه درست‌نویسی شکل و هم زبان نامه‌های اداری آموزش داده شود. همچنین فرهنگی هم شامل ۱۰۰ نامه اداری در این کتاب آمده که شامل آگهی ، بخش‌نامه ، اطلاعیه ، اساس‌نامه ، آیین‌نامه ، کارنامک (رزومه) ، قرارداد ، فرمان ، صورت جلسه ، وصیت‌نامه ، معرفی‌نامه و غیره می‌شود.

همچنین در این کتاب تلاش شده این فرهنگ جا بیفتد که نامه‌های اداری باید به فارسی ساده و سلیس باشد. در این کتاب جدولی از اصطلاحات متداول نظام اداری با معادل‌های فارسی آن‌ها آمده است.
برای مثال «ملزم به» : «به همراهِ» ، «مقتضی‌المرام» : «کام‌روا» ، «فی‌مابین» : «بین» و «کان لم یکن» : «نادیده انگاشتن» معادل‌سازی شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهنگواره ی نامه نگاری

  • ناشر: رشد آوران
  • کد کتاب: 109239
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسن ذوالفقاری, تاریخ ادبیات فارسی, زبان فارسی, دستور زبان فارسی, نامه نگاری