كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فرهاد چهارم

فرهاد چهارم

نویسنده: احسان طبری
ناشر: آلفا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب

در تواريخ آمده است و داستانی که نويسنده آنرا بر پايه ی واقعيات تاريخی و به مدد پندار هنری پرداخته است. با بافت و منطق درونی تاريخ کشور ما در دوران اشکانی، پيوند و همانندی نزديک دارد و اين آن چيزی است که هر داستان تاريخی به التزام آن متعهد است. هدف از اين داستان تاريخی، مانند تراژدی منظوم گئومات از همين نويسنده، نشان دادن سرشت شوم نظام شاهنشاهی است که پادشاه کنونی ايران حتی در اين نيمه ی دوم سده ی بيستم يکی از سخنگويان و مبلغان جگرسوخته ی آن است! در اين داستان نه تنها چهره ی فرهاد چهارم بلکه چهره ی ارد، پدرش و فرهادک پسرش و نيز اگوست قیصر روم نگارگر صفات و سجايای جباران زمان است...

فرهاد چهارم (اشک چهاردهم) چهاردهمین شاه ایران از خاندان اشکانی است. پدر وی ارد دوم از سلطنت کناره‌ گیری کرد و مقام شاهی را به او واگذار کرد. فرهاد چهارم همین که به تخت نشست، برادران خود را از بین برد. پدر وی که هنوز در قید حیات بود، او را مورد سرزنش قرار داد و فرهاد او را نیز به قتل رسانید وی بعد به وسیله تیرداد از سلطنت برکنار شد و بعد از چند سال به سلطنت باز کشت و با بازگشتش بر قدرت اولین امپراتور روم برای وی کنیز بسیار زیبای به نام تراموزا که بعدا ملکه موزا اشکانی نام میگیرد فرستاد و بعد این زن به ملکه اعظم و اصلی اشکانی و مادر تنها وارث کشور و یگانه همسر فرهاد تبدیل شد.

در اواخر سلطنت فرهاد تاهنگام کشته شدن فرهاد به دست وارث و ملکه اش موزا به عنوان نایب السلطنه اداره کشور را به تنهای در دست داشت و بعد از مرگ فرهاد مادر و پسر به صورت فرمانروای مشترک به طور مساوی و مشترک به تخت نشستن و تاجگذاری کردن .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرهاد چهارم

  • ناشر: آلفا
  • کد کتاب: 112913 - 11/4
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: احسان طبری, تاریخ شاهان ایران, اشکانیان, فرهاد چهارم, اشک چهاردهم, اشکانیان, کتاب های نایاب, کتاب فرهاد چهارم