دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فرهاد شیرین مهمنه بانو و آب سرچشمه کوه بیستون

فرهاد شیرین مهمنه بانو و آب سرچشمه کوه بیستون

نویسنده: ناظم حکمت
مترجم: ثمین باغچه بان
ناشر: سپهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 115
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

نمایشنامه افسانه ای در سه پرده

در این داستان، برخورد دو گونه عشق: یکی عشق به یک انسان و دیگری عشق به انسان‌ها و عشق انجام کاری برای مردم، و مبارزه‌ی این دوگونه عشق مطرح نیست، بلکه وحدت این دو عشق مطرح است. و باز گمان می‌کنم خواهم توانست رابطه‌ی انسان را با طبیعت، آنچنانی که خود می‌خواهم، در این داستان بگنجانم...
بخشی از نامه‌ی ناظم حکمت به همسرش

... ناظم حکمت ادیب معروف ترک و پیشگام شعر نوین ترکیه در 14 اکتبر 1902م در این کشور به دنیا آمد. وی در نخستین سال‏های جوانی وارد مدرسه نظامی نیروی دریایى شد، اما در پی اشغال استانبول توسط نیروهای متفقین در جریان جنگ جهانی اول، آنجا را ترک کرد و در شرق ترکیه به کار تدریس پرداخت. ناظم حکمت در سال 1922م وارد دانشگاه بین‏المللی شرق در مسکو شد و در رشته علوم سیاسی تحصیل کرد. وی در این دوران و پس از آن، به نویسندگی روی آورد و در سال 1929م اولین کتاب شعر خود را با عنوان 835سطر منتشر نمود.

ناظم حکمت در این کتاب، برای ادبیات ترکیه، قالبی کاملا نو به ارمغان آورد چرا که در این اشعار، وی آهنگ موسیقی شعر قدیم را با کلام ساده زبان مردم در هم آمیخته و سبک تازه‏ای را در شعر ترک به وجود آورد. مهم‏ترین خصیصه ناظم حکمت در این است که در عین بهره‏مندی از امکانات کلام و موسیقی شعر قدیم، سعی داشت آن را در خدمت مبارزه و روشن‏فکری به کار ببرد.

در حقیقت ناظم حکمت اولین شاعر تُرک است که آثارش به بیشتر زبان‏ها ترجمه شده و پس از مرگش قسمت وسیعی از آنها در ترکیه انتشار یافته و در فهرست کتاب‏های پرخواننده قرار گرفته است.

فهرست

دریچه ای به شعر و کار ناظم حکمت از یدالله رویایی
نمایشنامه
درباره این نمایش نامه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات