دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فرنگ و فرنگی در ایران

فرنگ و فرنگی در ایران
فرنگ و فرنگی در ایران
  • موجودی: موجود
  • مدل: 166774 - 46/1
  • وزن: 0.30kg
240,000 ریال

فرنگ و فرنگی در ایران

نویسنده: عبدالمحمد روح بخشان
ناشر: روشن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 164
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب ، اثري تحقيقي است كه نويسنده در آن به روزگاران گذشته رفته و اشاراتي را كه در تذكره‌ها، ديوان‌هاي اشعار و رسالات به فرنگ و فرنگي شده، تا دوران معاصر استخراج و به ترتيب با ذكر مأخذ ثبت كرده است. وجود كلمه‌ي فرنگ و مشتقات آن در زبان فارسي و جامعه‌ي ايراني، كه موضوعي جالب براي تحقيق تواند بود، از سال‌ها پيش توجه نگارنده را به خود معطوف كرده و به همين جهت از ديرباز ضمن مطالعه‌ي كتاب‌هاي مختلف، يادداشت‌هايي در اين ‌زمينه فراهم آورده است كه نمونه‌اي از آن‌ها در اين‌ دفتر ارائه مي‌شود.

ایران از دیرباز فرنگ را می‌شناخته است و این آشنایی حداقل از روزگار اشکانیان صورت ملموس پیدا کرد. فرنگ و فرنگی از آن زمان تاکنون، به ویژه در سده‌های اخیر، در گردش امور سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی ایران ایفای نقش کرده‌اند که گهگاه بسیار قاطع و تاثیرگذار بوده است.

نگارنده در کتاب حاضر، به روزگاران گذشته رفته و اشاراتی را که در تذکره‌ها، دیوان‌های اشعار و رسالات به فرنگ و فرنگی شده است استخراج کرده و به ترتیب و با ذکر ماخذ ثبت نموده است.

برخی از این منابع عبارت‌اند از:
فارسنامه ابن بلخی
زین‌الاخبار
وامق و عذرا
فرهنگ در رباعیات ابوسعید
فرنگ و فرنگی در عجایب‌نامه
اشعار بيدل دهلوي
اسكندرنامه
دستورالعقاب
منظومه ميكادونامه
شعر مولوی و حافظ 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات