دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فرمان کوروش بزرگ

فرمان کوروش بزرگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرمان کوروش بزرگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 164412 - 60/4
  • وزن: 0.20kg
0 ریال

فرمان کوروش بزرگ

نویسنده: حسین بادامچی
ناشر: نگاه معاصر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 71
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

به همراه ویرایش، ترجمه و واژه‌نامه متن اکدی

متن استوانه حاوی گزارش فتح بابل توسط کوروش بزرگ در سال ۵۳۹ پیش از میلاد مسیح است که با گزارشی از مردوک خدای بابلی در مورد جرایم نَبونَئید آخرین شاه کلدانی، آغاز می گردد. سپس متن با گزارشی از جستجوی مردوک برای یافتن یک شاه درست کردار، انتخاب کوروش برای فرمانروایی جهان، و اراده او بر سقوط بدون جنگ شهر بابل ادامه می یابد.

این کتیبه از لحاظ نوع ادبی جزو کتیبه های شاهی و یادبودی است.از دیدگاه تاریخ نگاری کتیبه شاهی روایت یک طرفه و همراه با اغراق و زیاده گویی است که بیشتر نشان دهنده ایدئولوژی رسمی است تا واقعیت های تاریخی سوال اصلی تحقیق حاضر این است که آیا اصطلاحات مندرج در کتیبه کورش صرفا تبلیغات شاهی است یا سیاست کشور داری بوده است...

این استوانه یا منشور حقوق بشر کوروش، لوحی از گل پخته است که در سال 538 پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی، پادشاه و بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده است. نیمه نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمه پایانی آن، سخنان و دستورهای کوروش به زبان و خط میخی اکدی نوشته شده است.

این استوانه در سال 1258 خورشیدی در نیایش‌گاه اسگیله در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا شهر لندن نگهداری می‌شود. در تحقیق حاضر ابتدا متن کتیبه را از اصل اکدی به طور کامل ترجمه شده و سپس با استناد به منابع خط میخی، روایت‌های عبری عهد عتیق و منابع یونانی درباره سیاست دینی کوروش تحقیق شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات