کتاب فرق الشیعه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادیان انتشارات علمی و فرهنگی

فرق الشیعه نوبختی

نویسنده: حسن بن موسی نوبختی
مترجم: محمدجواد مشکور
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 174
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ : 3

 

مروری بر کتاب 

فرق الشیعه ی نوبختی از قدیمی ترین و مستندترین کتاب هایی است که تا کنون در تاریخ مذاهب اسلامی و فرق شیعه نوشته شده. نویسنده ی این کتاب، که خود از مشهورترین علمای امامیه در علم کلام و فلسفه است، در نیمه ی دوم قرن سوم هـ ق و اوایل قرن چهارم هـ ق می زیسته و بسیار مورد توجه و وثوق اکثر علمای شیعه بوده است.

مؤلف، به سبب احاطه ای که بر علوم زمان خود داشته، تألیفات بسیاری دارد؛ لکن از میان همه ی آن آثار، تنها کتاب فرق الشیعه ی وی از گزند حوادث روزگار مصون مانده و به دست ما رسیده است. وی در این کتاب، بدون هیچ اظهار نظری و تنها در مقام عالم کلامی، اقوال چهارده فرقه ی شیعه را نقل کرده که پژوهندگان این فن را بسیار مددکار است.

در این کتابچه پس از اشاره به فرقۀ سبائیه که در زمان امام علی ظهور کردند دربارۀ چه گونگی انشعابهای متعدد در اهل تشیع پس از امام حسین و پیدایش فرقه‌های پرشمار شیعی سخن رفته ، از فرقۀ سه امامی ، از دوازده فرقۀ شیعیان کیسانی ، از سیزده انشعاب در شیعیان امام صادق ، از چهار انشعاب در شیعیان امام کاظم ، از انشعابها در شیعیان امام رضا ، و از اختلافات سیزده فرقه از شیعیان امامی پس از درگذشت امام حسن عسکری بر سر اینکه آیا امام حسن عسکری پسر دارد یا ندارد ، و اگر پسر دارد آیا پیش از درگذشتش یا پس از درگذشتش به‌دنیا آمده و مادرش کدام یک از کنیزان امام حسن عسکری است ، سخن رفته است .

فهرست 

زندگی نامه ی نوبختی و کتاب های فرق الشیعه
مصنفات ابومحمد، حسن بن موسی نوبختی
موثق بودن نوبختی در نزد رجال شیعه
فرق الشیعه ی نوبختی
نام کتاب هاب فرق الشیعه ی هم زمان با نوبختی
کتاب المقالات و الفرق اشعری
مقایسه ی بین فرق الشیعه ی نوبختی و المقالات و الفرق
ترجمه ی فرق الشیعه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرق الشیعه

  • 180,000ریال
  • 158,000ریال

برچسب ها: سن بن موسی نوبختی, محمدجواد مشکور, شیعه, فرق اسلام, فرق شیعه, تاریخ شیعه, کتاب فرق الشیعه