منو
سبد خرید

فرعون ؛ نگاهی به تاریخ مصر در قالب داستان 

فرعون ؛ نگاهی به تاریخ مصر در قالب داستان 
-14 %
فرعون ؛ نگاهی به تاریخ مصر در قالب داستان 
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146170 - 73/1
  • وزن: 1.00kg
950,000 ریال
1,100,000 ریال

فرعون

نویسنده: الویز جارویز مک گرو
مترجم: ابوالقاسم حالت
ناشر: ویس - بهزاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 580
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1373 ~ 1369 - دوره چاپ: 3 ~ 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو
 

مروری بر کتاب 

نگاهی به تاریخ مصر در قالب داستان 

از زمان هاى قدیم سنت این بود که در مصر فقط مردان مى توانستند حکمروایى کنند اما روابط خانوادگى خاندان سلطنتى مصر بسیار پیچیده بود و واژه فِرعَون برای اشاره به فرمانروایان مصر باستان به کار برده می شد.
فرعون مدیر ارشد، رییس ارتش، و فرمانروای کل مصر تلقی می‌شده است.

او همچنین پسر رع به شمار می‌آمده. واژه فرعون از ریشه قبطی «پِرآ» به معنای «خانه‌ی بزرگ» است؛ اشاره‌ای به این واقعیت که فرعون‌ها خود را پناهگاه مردم می‌دانستند و برای خود کاخ‌های بزرگ پادشاهی داشتند.

با آنکه در اصل این واژه اشاره به کاخ پادشاهی فرمانروا می‌کرد، تا هنگام توتمس سوم (۱۴۲۵ - ۱۴۷۹ پ. م.) در پادشاهی نوین، دیگر به عنوان نامی برای شخص فرمانروا به کار گرفته می‌شد.نخستین شخصی که در تاریخ مصر باستان به نام فرعون مشهور است، شخصی است به نام پادشاه عقرب که نام اصلی وی مشخص نیست؛ ولی در نقشی که از او روی یک گرز سنگی وجود دارد، عقربی روبروی صورت او دیده می‌شود و به این دلیل او را به این نام می‌خوانند.

 در اين كتاب تاریخی، سرگذشت و تاريخ زندگي «فرعون اخناتون»، فرمانرواي انقلابي مصر باستان در قالب داستان بيان شده است. نوشتار حاضر، با هدف آشنايي مخاطب با نخستين دورة ايجاد حكومت «يك ايزدپرستي» به جاي پرستش ايزدان پرشمار و چگونگي به شكست انجاميدن اين فرهنگ تدوين شده است. نگارنده در اين اثر مي كوشد تا با استفاده از قالب داستان به برجسته ترين و مهم ترين مشخصه هاي دورة سلطنت «فرعون اخناتون» اشاره نمايد.

بعضي از اين مشخصه ها بدين قرارند: پشت كردن به دين و مكتب «آمون»؛ روي آوردن به آيين «آتون» و تبليغ مكتب «يك ايزدپرستي»؛ تغييرنام از «آمون هوتپ» به «اخناتون» كه به معناي خادم آتون است؛ انقلاب در فرهنگ و هنر دگرگوني در نحوة نمايش فرعون و خانواده اش در آثار تجسمی و تغيير مركز حكومت و تأسيس يك پايتخت جديد. لازم به ذكر است كه در بخش پيوست كتاب، چكيدة آخرين پژوهش هاي تاريخي و باستان شناسي دربارة دورة سلطنت «اخناتون» درج شده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات