منو
سبد خرید

فرعونها هم می میرند

فرعونها هم می میرند
درحال حاضر موجود نمی باشد
فرعونها هم می میرند
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 90148 - 67/2
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 8
0 ریال

فرعون ها هم می میرند

نویسنده: الیزابت پین
مترجم: حسن پستا
ناشر: سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 238
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

کیفیت : خوب

 

مروری بر کتاب

آنچه در مجموعه ی گردونه ی تاریخ می آید گوشه هایی است از واقعیت های تاریخی و افکار تخیلات انسان ها که خوب یا بد، خوشایند یا ناخوشایند، و اسرارآمیز یا بی رمز و راز، در گذشته های دور و نزدیک، به طور مستقیم و غیر مستقیم، بر سیر تحولات سرزمین های آشنا و ناآشنا و جوامع گوناگون بشری تاثیر نهاده است.هدف گردونه ی تاریخ، نه توضیح و تشریح فنی رویدادها که بیان چگونگی وقایع و توصیف چهره های تاریخی با زبانی ساده اما مستند و تفکر برانگیز است. به صورتی که به خصوص برای جوانان و نیز بزرگسالان، در سطح مختلف فرهنگی و علمی و اجتماعی، سودمند و سرگرم کننده باشد.

واژه “فِرعَون” لقبی است که در دوره متأخر برای نام بردن از فرمانروایان سلسله های مصر باستان به کار می رود. هر چند، از نظر تاریخی، فرعون فقط در طی پادشاهی نوین مصر، به ویژه در میانه دودمان هجدهم مصر، پس از سلطنت “حتشپسوت” به عنوان یک لقب برای پادشاهان مورد استفاده قرار گرفت. فرعون مدیر ارشد، رئیس ارتش، و فرمانروای کل مصر تلقی می شده است. او همچنین پسر “رع” به شمار می آمده. واژه فرعون از ریشه قبطی “پِرآ” به معنای «خانهٔ بزرگ» است؛ اشاره ای به این واقعیت که فرعون ها خود را پناهگاه مردم می دانستند و برای خود کاخ های بزرگ پادشاهی داشتند. با آنکه در اصل این واژه اشاره به کاخ پادشاهی فرمانروا می کرد، تا هنگام “توتمس سوم” (۱۴۲۵–۱۴۷۹ پ. م) در پادشاهی نوین، دیگر به عنوان نامی برای شخص فرمانروا به کار گرفته می شد.

نخستین شخصی که در تاریخ مصر باستان به نام فرعون مشهور است، شخصی است به نام پادشاه عقرب که نام اصلی وی مشخص نیست؛ ولی در نقشی که از او روی یک گرز سنگی وجود دارد، عقربی روبروی صورت او دیده می شود و به این دلیل او را به این نام می خوانند. از فراعنهٔ مصر می توان خوفو، خفرع، منکورع، رامسس دوم، آخناتون، توت آنخ آمون، شهبانو حتشپسوت، و توتمس سوم را نام برد. در میان تمامی این فراعنه، خوفو، خفرع و منکورع به خاطر ساختن اهرام ثلاثه، توتمس سوم و رامسس دوم به خاطر قدرت بیش از حد در اداره کشور و کشورگشایی، آخناتون به خاطر مخالفت و ضدیت با تمام عقاید فراعنه گذشته و ساختن شهر آخن آتون (افق آتون) به همین منظور و توت آنخ آمون به خاطر مرگ عجیبش در سن هیجده سالگی و گنجینه دست نخوردهٔ مقبره خود بیش از بقیه فراعنه شهرت دارند.

فهرست

کشف دوباره ی مصر باستان
مصریان نخستین، و نیمه ی خدایان مرده
فرعون خئوپس: خدای خوب
من آشفتگی یک سرزمین را به تو نشان می دهم...
ملکه ی حتشپسوت، اعلی حضرت مونث
فرعون تحوطمس سوم، مات کننده ی آسیایی ها
فرعون اخناتون، جنایتکار اخناتون
فرعون رامسس دوم - آغاز پایان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات