کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فرشهای کردی کردستان

فرشهای کردی کردستان

نویسنده: شیرین صوراسرافیل
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 211
اندازه کتاب: رحلی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور رنگی

ارزش فرش دستباف در ایران نمودار آن است که گاه هنرهای صنایع دستی با چه ابعاد شگفت انگیزی می توانند دراین زمان ارزش یابد . استفاده گسترده از فرش برای مصارف خاصی نظیر چادر، سفره و رختخواب پیچ و وسایل دیگر زندگی از حضور قطعی قالیبافی در دورانهای گذشته خبرمی دهد که گاه در نقاطی به صدها سال می رسد .

وجود قالیبافی پیشرفته و به شیوه ی اصولی در نقاط کهنسالی نظیر سقز و اطراف قروه و نقاطی نزدیک به تکاب و افشار قابل لمس و پذیرفتنی است ...

پرداختن به فرش دستباف نه فقط به عنوان دفاع از یک تولید موثر و مفید اجتماعی و شناسائی آسیبهای که آن را تهدید می کند موضوعی جدی است بلکه به عنوان یک ابزار در شناسایی فرهنگ ملی، آن را نظیر درختی خواهیم یافت که ریشه های آن با عمق و گستردگی در حوزه های مختلف جامعه ما پراکنده شده است و از طریق این ریشه ها می توان به بسیاری از ویژگیها و جلوه های فرهنگی و قومی و اجتماعی این سرزمین دست یافت.

تنوع نقوش و رنگها و شیوه های بافت و بررسی حرفه های وابسته به آن حتی اشعار و نامها و عناصر دیگری که در این حرفه استثنائی یافت می شود از نظر فرهنگ شناسی توده ها فقط باعامل گسترده دیگری نظیر زبان وزیر مجموعه های گونه گون آن نظیر فولکلور و لهجه ها و آهنگهای محلی قابل قیاس است.

طرح‌ها و اسلوب‌های بافندگان آنها که در اصل متأثر از نقوش و روش‌های بافندگی قفقاز بوده، به لحاظ مجاورت با ترکمن‌ها و بلوچ‌ها از سنت‌های متداول در قالیبافی این اقوام نیز به حکم همجواری برداشت‌هائی نموده است و در میان بافته‌های آنها نیز دیده می‌شود. گاهی در دو سر قالیچه‌های قوچانی به گلیم بافت‌های سوزندوزی شده عریضی تا حدود۵۰ سانت برمی‌خوریم که کیفیتی است اقتباسی از روش‌های بافندگی ترکمن‌ها.

فرش کردستان برخلاف نقوش اسلیمی که دارای انحنا است، دارای نقش‌های هندسی و زاویه‌دار است. به طور کلی در بافته‌های کردی با یک نگاه بلافاصله تقسیمات اصلی هندسی به چشم می‌خورد، اما هزاران سطح و فرم متنوع که هر کدام نماد انتزاعی عنصر یا ماجرائی پیرامونی است، با تلفیق مربع و مثلث ایجاد شده و بهترین راه تمیز بافته‌های اصیل کردی از سایر بافته‌ها، کنار گذاشتن آنهایی است که در ساختارشان نقوش منحنی و مشتقات دایره موجود است.

فهرست

• استان کردستان
• ویژگیهای عمومی
• جمعیت و اوضاع اجتماعی
• اوضاع اقتصادی - جمعیت و اشتغال
• فرش کردستان
• ویژگیهای عمومی
• آمارعمومی تولید
• ویژگی های فنی
• حوزه های بافت
• حوزه سنندج
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرشهای کردی کردستان

  • 0ریال

برچسب ها: شیرین صوراسرافیل, تاریخ هنر ایران, قالیبافی, فرش, هنرهای دستی, کردستان, کتاب فرشهای کردی کردستان