دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فردوس در تاریخ شوشتر و برخی از مشاهیر آن

فردوس در تاریخ شوشتر و برخی از مشاهیر آن
درحال حاضر موجود نمی باشد

فردوس در تاریخ شوشتر و برخی از مشاهیر آن

نویسنده: علاء الملک بن نور الله شوشتری , میر جلال‌الدین حسینی ارموی محدث
ناشر: انجمن آثار ملی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 263
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : 


مروری بر کتاب 

کتاب؛ مشتمل بر پیش‏گفتار انجمن، مقدمه مصحح، مقدمه مولف و پنج محفل و بخش تعلیقات است.
پس از فاتحه، محافل پنجگانه کتاب به شرح ذیل آغاز مى‏ گردد: 

محفل اول، درباره پدر مولف، قاضى نورالله شوشترى و برخى دیگر از مشاهیر شوشتر؛ نظیر: شمس‏ الدین اسدالله حسینى، ملقب به صدرالعلماء، زین‏ الدین على بن سید اسدلله حسینى.

محفل دوم، به معرفى برخى از قدماى این شهر؛ چون: شیخ عارف محمد سوار، سهل بن عبدالله تسترى، کمال الدین على، معروف به صوفى و...اختصاص یافته است.

در محفل سوم، به معرفى برخى از مشاهیر متاخر این شهر پرداخته شده و از کسانى؛ چون: عبدالواحد بن على، عبدالله بن محمود، عبدالله بن على، خواجه افضل و...نام برده شده است. 

محفل چهارم، به معرفى شعراى این شهر؛ نظیر: ملا سعدالدین محمد متخلص به «بیکسى»، ابوالوفا، میرعالمى، مولانا قوسى، و...اختصاص یافته است. 

محفل پنجم، به یادکرد برخى نکات علمى و حکمى که به ذهن مولف خطور کرده و نیز برخى منشئات و اشعار وى اختصاص یافته است. مولف دراین محفل اشعارى از خود در قالب قصیده، غزل، رباعى و مثنوى آورده است.

این کتاب از چند نظر حائز اهمیت است:

مولف خود، مردى چنان داراى علم و صلاحیت بوده که شاه جهان ( ١٠٣٧ - ١٠۶٨ ق.) او را به تعلیم فرزندش شاهزاده محمد شجاع تعیین کرده است.

همچنین مولف درباره پدر خود، قاضى شهید نورالله شوشترى، خانواده او و احوال برخى از استادان وى مطالبى را آورده است که آن اطلاعات را هرگز نمى ‏توان از سایر کتاب‏ ها به دست آورد.

گروهى از فضلاى شوشتر را معرفى کرده که شرح حال ایشان را در منابع دیگر نمى ‏توان یافت. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات