كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فردوسی و هنر سینما ؛ بررسی قابلیت سینمایی شاهنامه فردوسی

فردوسی و هنر سینما

نویسنده: محسن هاشمی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 335
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

کیفیت: در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

 بررسی قابلیت سینمایی شاهنامه فردوسی

اين كتاب حاصل پايان‌نامه دكتراي نویسنده است.نویسنده در این کتاب، به بررسی قابلیت‌های سینمایی «شاهنامة ابوالقاسم فردوسی» (329416ق) پرداخته است. در این بررسی توجه فردوسی به پدیدة رؤیت به عنوان اصل بنیادین سینما؛ صحنه‌پردازی به عنوان علم به کارگیری سازمان‌یافته عناصر معنادار سینمایی؛ عناصر بصری (نور، رنگ، حرکت)؛ عناصر صوتی (گفتار، موسیقی و...)؛ عینیت‌مداری در به کارگیری عناصر تصویری و شخصیت‌پردازی در قیاس با هنر سینما مورد مطالعه قرار گرفته است.

توليد عاطفه و القاي انديشه از طريق تصاويرِ شعري، يكي از مهمترين ويژگي‌هاي شاهنامه است.سازماندهي و عملكرد عناصر معناداري كه فردوسي براي مادي كردن مفاهيم از آنها بهره برده است، از مباني و اصولي تبعيت دارد كه هنر سينما نيز وامدار آن است. جستجوي اين عناصر در شعر فردوسي و دقت در چگونگي استفاده از آنها، خواننده شاهنامه را به سمت تصاوير، اصوات، و روايتگري سينما هدايت مي‌كند. اين نشان مي‌دهد كه هنر سينما از چه منابعي تاثير پذيرفته است.

مقدمه کتاب را بر اين فرض نوشته‌ام كه فردوسي، صدها سال پيش از پيدايش سينما با نگرشي تصويري و پويا وقايع داستان‌هايش را ساماندهي كرده است. شيوه پرداخت فردوسي در شاهنامه بر تركيب عناصرِ متعددي استوار شده است كه در چهار فصل طبقه بندي شده است.

در فصل اول با تمركز بر تشابهاتي كه بين تصويرآفريني فردوسي و هنر سينما وجود دارد، تلاش شده است تا در چهار بخشِ «صحنه پردازي»، «نور»، «رنگ» و «حركت» اين جنبه‌ها مورد ارزيابي قرار گيرد. از مباحث طرح شده در اين فصل مي‌توان نتيجه گرفت كه فردوسي از تمام بضاعت‌هاي بصري بهره جسته تا اثر ادبي خود را رويت پذير سازد. چنانكه سينما نيز با بهره‌گيري از همين روش‌ها سعي در مادي كردن مفاهيم دارد.

قابليت‌هاي صوتي مستتر در شاهنامه كه به سه بخش گفتار، موسيقي و جلوه‌هاي صوتي تقسيم شده‌اند، موضوع فصل دوم است كه طي آن ويژگي‌هاي صوتي هنر سينما با اثرِ فردوسي مقايسه مي‌شود. پيروي از منطق شنوايي انسان و اتكا به تجربيات صوتي او، عامل اساسي كاركرد صداي سينمايي در شاهنامه است.

در فصل سوم جنبه‌هاي تدويني شاهنامه با ذكرِ مثال‌هايي مورد ارزيابي قرار گرفته و ميزان استفاده از اين صناعت و انواع آن در اثرِ فردوسي بررسي شده است. از مباحث مطرح شده در اين فصل اين نتيجه حاصل مي‌شود كه گزينش و چيدمان تاثيرگذارترين تصاوير شعري و تغيير مداوم منظر، ادبيات فردوسي را به تدوين سينمايي نزديك مي‌سازد، چنانكه مي‌توان معادل برخي از جديدترين روش‌هاي تدوين سينمايي را در شاهنامه جستجو كرد.

فصل چهارم کتاب به مقايسه شيوه‌هاي روايتگري در شاهنامه با هنر سينما و تاكيد بر موضوعاتي چون راوي، موقعيت، شخصيت و كشمكش اختصاص يافته است كه جنبه‌هاي ديگري از قابليت‌هاي دراماتيك و سينمايي شاهنامه را آشكار مي‌سازد. از آنجا كه فردسي اصالتا راوي داستان‌هايي است كه از گذشته‌هاي دور مي آيند، مي‌توان نتيجه گرفت كه آنچه برتري شاهنامه را نسبت به ديگر روايت‌ها مسجل ساخته و باعث وانهادن نسخ راويان ديگر شده است، جنبه دراماتيك روايت فردوسي است كه با روايت سينما قرابت دارد.

هاشمي در سه فصل نخست بر داستان ويژه‌اي تاكيد نداشته و سراسر شاهنامه را مورد استناد قرار داده ولي در فصل چهارم به دليل ويژگي‌هاي روايي و داستاني «رستم و اسفنديار» بر اين كشمكش متمركز شده است تا به عنوان الگو و نمونه، نقطه عطف شاهنامه و محل اتصال بخش پهلواني و تاريخي اين اثر را برگزيده باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فردوسی و هنر سینما ؛ بررسی قابلیت سینمایی شاهنامه فردوسی

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 102799 - 26/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حکیم ابوالقاسم فردوسی, محسن هاشمی, فردوسی وشاهنامه, سینمای اساطیری, سینما, اساطیر ایران, نمایشنامه, شاهنامه, داستان های شاهنامه, رستم و سهراب, رستم و اسفندیار, کتاب کتاب فردوسی و هنر سینما ؛ بررسی قابلیت سینمایی شاهنامه فردوسی