دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فردوسی و شاهنامه در آن سوی مرزها

فردوسی و شاهنامه در آن سوی مرزها

نویسنده: ابوالقاسم رادفر
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 594
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

از گذشته های دور تاکنون، به ویژه از زمان هزاره فردوسی که در واقع سرآغاز فردوسی شناسی و تبیین ارزش های متعالی شاهنامه بود کتاب ها، مقالات و رساله های فراوان نوشته شده و این شاهکار بزرگ ادبی در عرصه ی انواع هنرها چون نقاشی، مینیاتور، تذهیب، خطاطی، خوشنویسی و سایر شقوق هنری موجب خلق آثار متعدد و متنوع فراوانی گردیده که فقط فهرست و سیاهه ای از اینگونه آثار هنری خود سلسله کتاب هایی را فراهم می آورد.

در سال های اخیر تحقیقات فراوانی درباره شاهنامه و فردوسی در ایران صورت گرفته اما منبع مفصلی درباره پژوهش ها و تحقیقات افراد آنسوی مرزها حتی ایرانیانی که در خارج از گستره ی این کهن بوم و بر به فردوسی پژوهی و شاهنامه شناسی مشغولند، به جز نام و آثار تعداد اندکی از آنان- وجود ندارد.

کتاب حاضر تحقیقی است مختصر و جامع از مطالب گوناگون در زمینه شاهنامه پژوهی، شامل: نسخه‌های خطی چاپی، زندگی‌نامه‌ها، ترجمه‌ها، تقلید‌ها و تتبعات فراوانی که در دیگر کشورها درباره فردوسی و شاهنامه صورت گرفته است تا علاقه‌مندان و پژوهشگران این زمینه را راهنمایی باشد برای تحقیقات گسترده‌تر و جامع‌تر.

کتاب حاضر شامل دو بخش است که هر بخش شامل نسخه های خطی و چاپی شاهنامه، مقلدان فردوسی، آثار تقلیدی شاهنامه، ترجمه های شاهنامه و منابع آنه، فردوسی در کتاب ها، فردوسی در بخشی از کتاب ها، فردوسی پژوهی در مقاله ها، فردوسی پژوهی در برخی از تذکره ها، فردوسی پژوهان، فردوسی و شاهنامه از دیدگاه بزرگان، بخشی از آثار ایرانیان در ارتباط با شاهنامه فردوسی و بعضاً تطبیقی.

ابوالقاسم رادفر در سال 1329 در تفرش زاده شد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان برد. در 1353 از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران اخذ کرد. دکتر رادفر از 1360 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به فعالیت‌های پژوهشی پرداخت. وی علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های مختلف کشور، حدود سه سال در دانشگاه عثمانیه در حیدرآباد هند به تدریس اشتغال داشت. دکتر رادفر آثار متعددی از تحقیق، پژوهش، و تصحیح متون مختلف ادبی را در کارنامه خویش دارد. وی هم اکنون پژوهشگر و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعه فرهنگی است.


فهرست

بخش اول- فردوسی و شاهنامه در شبه قاره
بخش دوم- فردوسی و شاهنامه در دیگر کشورها

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات