كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فردریش ویلهلم نیچه ؛ زندگی ، آثار ، اندیشه ها

فردریش ویلهلم نیچه ؛ زندگی ، آثار ، اندیشه ها

نویسنده: منوچهر ترابی
ناشر: مجید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 288
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388- دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

به انظمام بررسی و نقد دیدگاههای متقابل او و دیگران

آشنایی با فیلسوفان مجموعه ای از زندگینامه فیلسوفان مشهور است که برای گشودن باب آشنایی با اندیشه ها و دیدگاه های آنان مدخل مناسب و مغتنمی به نظر می رسد.در هر کتاب گذشته از ارائه ی اطلاعات زندگینامه ای، افکار هر فیلسوف در رابطه با تاریخ فلسفه به طور کلی و نیز در رابطه با جریانها و تحولات فکری و اجتماعی و فرهنگی عصر او بازگو می شود و بدون ورود به جزئیات نظریات و عقاید او، مهمترین نکته های آنها با بیانی ساده و روشن و در عین حال موثق و سنجیده بیان می شود.

اساس کار در این کتابها سادگی و اختصار بوده است تا جوانان و نیز همه ی خوانند گان علاقه مندی که از پیش مطالعات فلسفی زیادی نداشته اند بتوانند به آسانی از آنها بهره بگیرند و چه بسا همین صفحات اندک انگیزه ی پی جویی بیشتر و دنبال کردن مطالعه و پژوهش در این زمینه شود.

اگر قرار باشد اهمیت هر فیلسوفی را با توجه به تأثیر آثار و اندیشه‌های وی بر نسلهای بعدی بسنجیم، بی‌گمان باید فردریش نیچه را همسان با هگل، مارکس، کی‌یرکگارد و شوپنهاور بدانیم، چرا که وی در شمار اندک اندیشمندان قرن نوزدهم است که بسیار پیشروتر از عصر خود بودند. با این حال باید گفت آثار و اندیشه‌های نیچه پس از مرگ وی بود که بر دیگران تأثیر نهاد و خود وی به دلیل روان‌پریشی سالهای واپسین عمر، نتوانست شاهد شهرت روزافزونش باشد، شهرتی که مدیون عواقب نیک و بد و گاه شگفتی‌آفرین آرا و اندیشه‌های وی بود که بی‌شک با زندگی خود فیلسوف در هم آمیخته و عجین بودند. ایفو فرنتسل در کتاب خود که به زندگی، آثار و اندیشه‌های فردریش ویلهلم نیچه اختصاص دارد، کوشیده است از زوایای گوناگون به موضوع این اثر بنگرد. وی این کتاب را در هفت بخش تدوین کرده است.  

در بخش نخست با عنوان "تربیت نابغه" به سیر زندگی نیچه در دوران کودکی، دوران تحصیل و آشنایی وی با آثار اصلی شوپنهاور، روده و واگنر و خدمت در ارتش پرداخته است.      
در بخش دوم با عنوان "زایش تراژدی از روح عصر رومانتیک" دوران جوانی وی به عنوان یک اندیشمند، آغاز دوستی نیچه با واگنر، کتاب زایش تراژدی او و یونانی‌مآبی و روح آلمانی مورد بحث قرار گرفته .  
در سومین بخش، "نیچه در بایرویت"، مباحثی چون مشاهده‌گر نابه‌هنگام فرهنگ آلمان، فاصله گرفتن نیچه از واگنر و کتاب واگنر در بایرویت طرح شده‌اند.   بخش چهارم این کتاب به بیماریهای نیچه، دوستیهای وی، دست شستن او از استادی دانشگاه و کتاب "انسانی، بسیار انسانی" .   بخش پنجم نیز به موضوع کتاب "چنین گفت زرتشت"، یکی از مهمترین آثار نیچه اختصاص دارد.      

واپسین روزها و فروپاشی ذهنی، عنوان ششمین بخش از کتاب فرنتسل است که علاوه بر پرداختن به آثار دوران پایانی زندگی فکری نیچه، به بحث درباره هیچ‌انگاری در حکم منطق تباهی و تفکرات نخبه‌گرای این فیلسوف آلمانی می‌پردازد. آخرین بخش نیز عنوان "دیونیزوس رو در روی مصلوب" را بر خود دارد و پایان بخش بخشهای هفتگانه این کتاب است.  

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فردریش ویلهلم نیچه ؛ زندگی ، آثار ، اندیشه ها

  • ناشر: مجید
  • کد کتاب: 91157 - 112/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: منوچهر ترابی, فلسفه اجتماعی, فلسفه غرب, نیچه, کتاب فردریش ویلهلم نیچه ؛ زندگی ، آثار ، اندیشه ها