کتاب فرج بعد از شدت  ؛ جامع الحکایات ؛ دو جلد در یک مجلد فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب داستان کوتاه - نمایشنامه انتشارات اسلامیه

فرج بعد از شدت 

نویسنده: داوود بن ابراهیم تنوخی
مترجم: حسین ابن اسعد دهستانی - علی اکبر غفاری
ناشر: اسلامیه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1040
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

حکایت‌های این کتاب برای بسیاری نویسندگان و شعرا و اهل ذوق که بعد این قرن زندگی کرده‌اند، مایه الهام بوده و بسیاری در آثار خود حکایات آن را نقل به مضمون کرده‌اند. مطابق شرح مثنوی استاد فروزانفر، از بزرگانی که به شدت وامدار این کتاب بوده یکی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی است که به کرات حکایت‌های ساده این کتاب را نقل کرده و با شیوه منحصربه‌فرد خود تأویل کرده‌است.

این کتاب برای اولین بار توسط محمد عوفی به فارسی ترجمه شده که از آن ترجمه اثری در دست نیست مگر حکایاتی که وی از این کتاب در جوامع الحکایات نقل کرده‌است. ترجمه بعدی فارسی آن به قلم حسین ابن اسعد دهستانی در قرن هفتم انجام شد که وی اشعاری فارسی نیز بدان افزوده است.
همان‌گونه که از عنوان کتاب برمی‌آید، فرج بعد از شدت، مشتمل بر داستان‌هایی از انسان‌های گرفتار است که هریک به نوعی نجات یافته و به راحتی رسیده‌اند. هدف نویسنده ذکر تأثیر رفتار انسانی و اخلاقی قهرمانان داستان هایش در رهایی آن‌ها از مشکلات است. 

در کیفیت ترجمه عوفی چنین آمده است: نخست به نظر میرسد که عوفی از فرج نسخه کامل‏تری از آنکه در مصر چاپ شده است در اختیار داشته و دیگر اینکه او قصد کرده بود که ترجمه خود را در دو دفتر یا قسمت ارائه دهد و شباهت شکل ترجمه را با اصل‏ حفظ کند.متأسفانه هر دو قسمت موجود از این ترجمه وضع اسفناکی دارد.در همه جای آن‏ حذف،اسقاط،تقدیم و تأخیر اوراق،شماره گذاری غلط و بی‏ترتیبی حکایات مشهود است. علاوه براین مطالب تباه و تحریف شده است.نام مآخذ داستانها حذف و اسماء خاص دگرگون، و اشعار و عبارات عربی غالبا غلط استنساخ شده است و ترتیب ابواب و حکایات را بسختی‏ میتوان دریافت.از مقایسه یکی ازین نسخه‏ها که باید قسمت دوم ترجمه باشد؛ با اصل‏ کار تنوخی چنین بنظر میرسد که این قسمت سه چهارم آن است‏ و اما ترجمه حسین بن‏ اسعد بن دهستانی مرتب و کامل بما رسیده است.

فهرست 

حکایت اول - حکایت قاضی مزنی با زنی که زنی را زراعتی ضایع شد ، به دعای خیر و الحاح در آن عوض یافت 
حکایت دوم - حکایت معتضد که محبوس بود ، چند نوبت از کتاب الله تعالی تفال کرد ، خلاص یافت 
حکایت سوم - حکایت عبیدالله بن سلیمان که محبوس بود ، از نامه پدر خود یک بیت فال گرفت ، خوب آمد وخلاص یافت 
حکایت چهارم - حکایت حسن بصری که بر برکات دعای متبرک از غضب حاکمی که کلمه حق گفته بود خلاص یافت 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرج بعد از شدت ؛ جامع الحکایات ؛ دو جلد در یک مجلد

  • ناشر: اسلامیه
  • کد کتاب: 98245 - 111/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: داوود بن ابراهیم تنوخی, حسین ابن اسعد دهستانی, علی اکبر غفاری, جامع الحکایات, حکایات, داستان های عرفانی, ادبیات قدیم, داستان های عربی, کتاب فرج بعد از شدت

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html