کتاب فرائد غیاثی ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات بنیاد فرهنگ ایران

فرائد غیاثی

نویسنده: جلال الدین یوسف اهل - حشمت موید
ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1620
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1358 ~ 1356 - 
دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

کتاب مجموعه بزرگی است که بیش از ششصد و پنجاه نامه دیوانی، درباری، اخوانی و عرفانی از دانشمندان ، فرمانروایان و شاعران سده دوم تا سده هشتم هجری را شامل می شود.فهرست نویسندگان نامه به حدود دویست نامه می رسد. مجلد مورد استفاده تنها یکصد و چهل و چهار نامه را دربردارد و که باب اول کتاب می باشد.قسمت عمده نامه ها اثر وابستگان دودمان شیخ احمد جام است که مؤلف نیز شخصاً یکی از آنهاست.

برخی مراسلات حاکمان معروفی چون امیر تیمور، اولجایتو ، شاه شجاع، مبارزالدین محمد، ملوک خاندان کرت، هارون الرشید، غزالی، خواجه نصیر و... .در این مجموعه نام پنجاه و یک شاعر هست که که در هیچ تذکره و منبع دیگر اسمی از آنها برده نشده است.

معلومات فراوانی که در خلال این نامه ها پراکنده است بویژه دربارۀ علماء و صوفیه منصوب به دودمان شیخ جام و شاهان آل کرت و سربداران و اوضاع اجتماعی و ادبی خراسان تا حدود اواسط قرن نهم، شبیه است به تکه های خرد وریزی که اگر کنار هم چیده آید، تصویری تا حدود درست از پاره ای حوادث تاریخ بدست می دهد

فرائد غیاثی توسط یکی از منشیان قرن نهم به نام جلال الدین یوسف بن شمس الدین محمد بن شهاب الدین عبدالله فراهم آمده است. این ادیب در خراسان متوطن بوده و به خاندان شیخ احمد جام «یوسف اهل » جامی مشهور به انتساب داشت. کتاب مجموعه بزرگی است که بیش از ششصد و پنجاه نامه دیوانی، درباری، اخوانی و عرفانی از دانشمندان، فرمانروایان و شاعران سده دوم تا سده هشتم هجری را شامل می‌شود. فهرست نویسندگان نامه به حدود دویست نامه می‌رسد. قسمت عمده نامه‌ها اثر وابستگان دودمان شیخ احمد جام است که مؤلف نیز شخصاً یکی از آنهاست. 

برخی مراسلات حاکمان معروفی چون امیر تیمور، اولجایتو، شاه شجاع، مبارزالدین محمد، ملوک خاندان کرت، هارون الرشید، غزالی، خواجه نصیر و .... . در این مجموعه نام پنجاه و یک شاعر هست که که در هیچ تذکره و منبع دیگر اسمی از آنها برده نشده است. معلومات فراوانی که در خلال این نامه‌ها پراکنده است بویژه درباره علما و صوفیه منصوب به دودمان شیخ جام و شاهان آل کرت و سربداران و اوضاع اجتماعی و ادبی خراسان تا حدود اواسط قرن نهم، شبیه است به تکه‌های خردورزی که اگر کنار هم چیده آید، تصویری تا حدود درست از پاره‌ای حوادث تاریخ به دست می‌دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فرائد غیاثی ؛ دو جلدی

  • 3,000,000ریال

برچسب ها: جلال الدین یوسف اهل, حشمت موید, تاریخ پادشاهی ایران, مغولان, تاریخ ایلخانان, ایلخانان, ایران و مغول, تاریخ اجتماعی ایران, اسناد تاریخی, کتاب فرائد غیاثی