منو
سبد خرید

فایده گرایی

فایده گرایی
درحال حاضر موجود نمی باشد
فایده گرایی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133838 - 3/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 48
0 ریال

فایده گرایی

نویسنده: جان استوارت میل
مترجم: مرتضی مردیها
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 262
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

فایده‌گرایی نظریه‌ای است درباره مبانی اخلاق، اما از آن فراتر می‌رود و حوزه‌هایی چون فلسفه سیاست و حقوق را نیز در بر می‌گیرد. این متاتئوری، که در پی تبیین عام رفتارهای بشری، و نیز تعیین معیار کردار درست بوده، داوری‌های متعارضی را برانگیخته است: بسیاری ممکن است آن را به بداهت درست بینگارند، اما کم هم نبوده‌اند بزرگانی که آن را نه فقط آشکارا غلط، بلکه خطرناک و خسارت‌خیز دانسته‌اند.

جان استوارت میل، برجسته‌ترین مدافع فایده‌گرایی، در این کتاب می‌کوشد مخاطب را نسبت به راستی و درستی و کارسازی این نظریه متقاعد کند. مترجم با افزوده مفصلی تلاش کرده است سهم خود را در ایضاح مطلب ادا کند.

وی در کتاب فایده گرایی با نگاه یک محقق و دانشمند به نظریه اخلاق نزدیک شد. میل با پیش فرض ارائه شده توسط جرمی بنتام ، کار خود را تحت روش علمی و پژوهش عمیق و دقیقی آغاز کرد. میل فایده گرایی را بر اساس اصل بزرگترین خوشبختی فرموله کرد.

بر اساس این اصل ، فقط کاری اخلاقی است که در مسیر انجام آن، بیشترین میزان خوشبختی به بیشترین تعداد افراد برسد. این کار نشان می دهد که چطور میل اشکال بالاتر و پایین تر شادی و همچنین تأکید بر اهمیت داشتن دیدگاه عینی هنگام تعیین وضعیت اخلاقی یک رویداد را تعریف می کند. برای هر کسی که به تحقیقات اخلاقی علاقه مند است فایده گرایی یک خوانش ضروری به حساب می آید.

جان استوارت میل بسیاری از عناصر فایده گرایی خود را از جرمی بنتام ، اصلاح گر اجتماعی و حقوقدان قرن نوزدهم گرفت. میل مانند بنتام معتقد بود که خوشبختی (یا لذت ، که هم بنتام و هم میل آن را برابر با خوشبختی می دانند) تنها کاری است که بشر انجام می دهد و باید بخاطر خود، در طلب آن باشد. از آنجا که خوشبختی تنها حسن ذاتی است و از آنجا که خوشبختی بیشتر به کمتر ارجح است ، هدف از زندگی اخلاقی، به حداکثر رساندن خوشبختی است. این همان چیزی است که بنتام و میل اصل مطلوبیت یا اصل بزرگترین خوشبختی می نامند. بنتام و میل هر دو این شکل از اشکال فایده گرایی کلاسیک یا لذت گرایانه را تأیید می کنند.

اگرچه جان استوارت میل در مورد بسیاری از اصول بنیادی اخلاق با بنتام موافق بود ، اما اختلافات عمده ای نیز داشت. به طور خاص ، میل سعی در شکل گیری فایده گرایی تصفیه شده تری داشت که با اخلاقیات عادی همخوانی بیشتری داشته و اهمیت زندگی اخلاقی، لذت های فکری ، رشد فردی ، آرمانهای عالی شخصیتی و قوانین اخلاقی متعارف را برجسته سازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات