كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فاطمیان در مصر

فاطمیان در مصر

نویسنده:  عبدالله ناصری طاهری
ناشر: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 195
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب

از حکومت های مهم در طول تاریخ، خلافت فاطمیان در ناحیه غرب عالم اسلام بود که در افریقیه (حدود تونس امروزی) تشکیل شد. این حکومت در سال 297 ه .ق. با تکیه بر اعتقادات اسماعیلی در «قیروان» شکل گرفت و در مدتی کوتاه حوزه فعالیت آن تا دورترین نقاط غرب اسلامی گسترش یافت. کتاب حاضر طی چهار فصل به بررسی عوامل زمینه های گرایش بربران به فاطمیان در افریقیه اختصاص دارد. کتاب با نقد و بررسی منابع تحقیق آغاز می شود، سپس مباحث اصلی فراهم می آید.

دولت فاطميان در سال 297ه در افريقيه شكل گرفت. حضور حدوداً 65 ساله ايشان در آن ديار عمدتاً به جنگ و نزاع با مخالفان و پاره‌اي از آن به تحكيم قدرت و بقاي خود سپري شد. دولت‌مردان فاطمي با آگاهي از اوضاع آشفته مصر بعد از مرگ كافور اِخشيدي (357ـ 355ه)، جوهر صِقلي (سيسيلي)، سردار معروف خود را مأمور فتح مصر نمودند و او در 358ه وارد مصر گرديد. وي چهار سال والي مصر بود تا اين‌كه در 362ه المُعزّ فاطمي (365ـ341ه) رسماً پا به مصر گزارد و مرحله دوم دولت ايشان آغاز شد.

فاطميان نفوذ ديني خود را بعد از مصر و افريقيه، در سرزمين‌هاي شام، ماوراءالنهر، هند، يمن و حجاز گسترش دادند، اما هرگز به فتح سرزمين‌هاي شرقي جهان اسلام در آن سوي شام موفق نشدند؛ لذا نتوانستند به هدف اساسي خود (اتحاد دنياي اسلام تحت يك خلافت شيعي به پيشوايي خليفه فاطمي) برسند، اگر چه در كسب اهداف خود توفيقات زيادي به دست آوردند.

دوره دوم خلافت فاطميان 125 سال است كه از ورود المُعزّ فاطمي به مصر (362ه) تا مرگ خليفه المُستنصر (487ه) ادامه داشت و اين دوره، اوج شكوه، قدرت و توسعه اين دولت محسوب مي‌شود. بعد از المُستنصر (487ـ427ه)، مرحله سوم دولت فاطميان (عصر وزراء) شروع مي‌شود كه افول ايشان فرا مي‌رسد...

در فصل اول، مولف زمینه های «سیاسی» گرایش فاطمیان در افریقیه را طی سه بخش بررسی می کند:

1- اوضاع سیاسی افریقیه و مغرب در آستانه قیام فاطمیان
2- زمینه های سیاسی موفقیت فاطمیان در افریقیه
3- تاریخ سیاسی قیام فاطمیان در افریقیه و مغرب.

موضوع فصل دوم بررسی زمینه های «اجتماعی» گرایش به فاطمیان در افریقیه است که از چهار بخش تشکیل یافته است:

1- اوضاع اجتماعی افریقیه و مغرب
2- عوامل و زمینه های موفقیت فاطمیان در افریقیه
3- اباحی گری و گرایش به فاطمیان
4- علوم غریبه (سحر و پیش گویی، تنجیم و...)
گرایش به فاطمیان.

فصل سوم به بررسی زمینه های «مذهبی و فرهنگی» گرایش به فاطمیان در افریقیه اختصاص یافته مشتمل بر سه بخش است:

1- تشیع و علویان در افریقیه و مغرب در آستانه قیام فاطمیان
2- مهدویت و گرایش به فاطمیان
3- تشکیلات دعوت در افریقیه و مغرب و نقش آن در تشکیل خلافت فاطمیان

در فصل چهارم زمینه های تجاری و اقتصادی گرایش به فاطمیان در افریقیه بررسی شده است.بخش پایانی کتاب به فهرست منابع، نمایه اسامی، شجره نامه نخستین امامان اسماعیلی و چند نقشه از سرزمین مورد بحث اختصاص دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فاطمیان در مصر

  • 0ریال

برچسب ها: عبدالله ناصری طاهری, تاریخ اجتماعی اسلام, علویون, فاطمیون, خلفای فاطمی, اسماعیلیان, حسن صباح, تاریخ اسلام, تاریخ شیعه, کتاب فاطمیان در مصر