دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فارس از مشروطیت تا جنگ جهانی اول

فارس از مشروطیت تا جنگ جهانی اول

نویسنده: محمدعلی رنجبر
ناشر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 318
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو 

 

مروری بر کتاب

فارسیان در شرایط جمعیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خاص خود مسیر مشروطه طلبی را پیمودند؛ حضور ایلات پر قدرت قشقایی و خمسه، تنش های مرسوم و پایداری مدیریتی ایالت و همجواری جنوب ایران با قدرت استعماری انگلیس از جمله شرایط این منطقه بود. 

ایالت فارس که در آستانة انقلاب مشروطه قلمرو وسیعی از جنوب و جنوب غربی کشور را در برداشت، از جمله مناطق مهم و مؤثر در جنبش مشروطه خواهی بود. همجواری فارس با آبهای آزاد خلیج فارس که محل توجه و تمرکز قدرت های بیگانه، به ویژه انگلیس سبود و ارتباطی که میان این بخش از کشور و هند، به عنوان یکی از کانونهای فعالیت مشروطه خواهان وجود داشت و همچنین، حضور و نقش آفرینی ایلات پرقدرتی چون قشقایی و خمسه در این خطه، از موارد اهمیت فارس در آن نهضت است.

در این اثر، نخست با استفاده از مفاد اسناد، روند مشروطه خواهی فارسیان با نگرش تحلیلی مطرح شده و نشان داده شده است که فارسیان از پیشگامان حرکت مشروطه خواهی بودند و سپس، بیش از سیصد و پنجاه سند برگزیده از میان اسناد آرشیو سازمان اسناد و کتابخانة ملی و آرشیو اسناد وزارت امور خارجه که میتواند در سایر پژوهشهای مرتبط به عنوان منبع به کار آید، بازخوانی و منتشر شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات