منو
سبد خرید

فارسی عمومی

فارسی عمومی
فارسی عمومی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 144339- 95/5
  • وزن: 0.50kg
450,000 ریال

فارسی عمومی

نویسنده: مهدی ماحوزی
ناشر: قلم آشنا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 539
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382  - دوره چاپ
: 4

کیفیت : در حد نو ؛ جلد رویی و برخی سطور حدود 30 صفحه کتاب علامت گذاری شده

 

مروری بر کتاب

شامل ادبیات دانشگاهی، متون نظم و نثر دستور جامع زبان فارسی - پژوهش و نگارش

ادبیّات فارسی یا ادبیات پارسی به ادبیاتی گفته می‌شود که به زبان فارسی نوشته شده باشد. ادبیات فارسی تاریخی هزار و صد ساله دارد. شعر فارسی و نثر فارسی دو گونه اصلی در ادب فارسی هستند. برخی کتابهای قدیمی در موضوعات غیرادبی مانند تاریخ، مناجات و علوم گوناگون نیز دارای ارزش ادبی هستند و با گذشت زمان در زمره آثار کلاسیک ادبیات فارسی قرار گرفته‌اند.

ادبیات فارسی ریشه در ادبیات باستانی ایران دارد که تحت تأثیر متون اوستایی در دوران ساسانی به زبان‌های پارسی میانه و پهلوی اشکانی پدید آمد. ادبیات فارسی نو نیز پس از اسلام و با الگوبرداری از ادبیات عربی در نظم و ریشه‌های دبیری و نویسندگی دوران ساسانی که ادبیات منثور عربی را ایجاد کرده بود در زمینه نثر متولد شد. ادبیات شفاهی فارسی نیز به همان سبک باستانی خود ادامه یافت.

ادبیات فارسی موضوعاتی مانند حماسه و روایات و اساطیر ایرانی و غیر ایرانی، مذهب و عرفان، روایت‌های عاشقانه، فلسفه و اخلاق و نظایر آن را در برمی‌گیرد. حسب موضوع مورد کاربرد در یک آفریده ادبی فارسی آن را در حیطه ادبیات حماسی، غنایی، تعلیمی یا نمایشی قرار می‌گیرد.

ادبیات فارسی چهره‌های بین‌المللی شناخته شده‌ای دارد که بیشتر آن‌ها شاعران سده‌های میانه هستند. از این میان می‌توان به رودکی، فردوسی، نظامی گنجه‌ای، خیام، سعدی، مولانا و حافظ اشاره کرد. گوته معتقد است ادبیات فارسی، یکی از چهار ارکان ادبیات بشر است.

فهرست

مقدمه
هدف از تدریس درس عمومی فارسی
با گذشته ادبی و فرهنگی ایران
شیوه کار
ادبیات پیش دانشگاهی
ادبیات دانشگاهی نثرو نظم
دستور زبان فارسی ویژه پیش دانشگاهی
دستور زبان فارسی ویژه دانشگاه
پژوهش و نگارش
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات