منو
سبد خرید

فارابی و سیر شهروندی در ایران

فارابی و سیر شهروندی در ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
فارابی و سیر شهروندی در ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 103742 - 55/2
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 25
0 ریال

فارابی و سیر شهروندی در ایران

نویسنده: محمدمنصور فلامکی
ناشر: نقره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 274
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

اجتماعات از نظر فارابی در یک تقسیم کلی به دو بخش کامله و غیر کامله تقسیم میشوند. اجتماع غیر کامل به تجمعی اطلاق میشود که به مرحله مدنیت و شهرنشینی نرسیده باشد و به تعبیر جامعهشناختی یک جامعه کل و فرهنگ تامی به وجود نیامده باشد. ساخت اقتصادی، سیاسی، مذهبی، معرفتی، تربیتی و اخلاقی مستقلی تشکیل نشده بلکه تابعی از یک امت و یا به تعبیر دیگر تابعی از نظام و سیستم کلی مدینه و جامعه باشد.اجتماع ده، اجتماع محله، کوی و منزل که کوچکترین نوع اجتماع است چنین اند. اجتماع و زندگی جمعی در سیر صعودیش هنگامی به اولین مرتبه کمال قدم مینهد که مدینه تشکیل میشود.

پس مدنیت و مدینه نشینی اولین مرتبه سیر تکاملی زندگی اجتماعی انسان به شمار میرود که به نظر فارابی دائما در حال گسترش و تعالی است. هرچه مدنیت گسترده تر و پیچیده تر بشود انسان به کمال مطلق خود نزدیکتر میشود. این اجتماعات کامله خود دارای سه نوع است که از نظر ماهوی تفاوتی با هم نداشته و تنها از نظر عوامل طبیعی ، خوی و خلق طبیعی و وضع آفرینش و قراردادی زبان از هم متمایز میشوند.

پیدایش پدیده شهرنشینی، ظهور شهرها و تبعات ناشی از آن سبب جلب توجه اندیشمندان علوم مختلف شده است. در این میان نقش محققان حوزه فرهنگ اسلامی همچون فارابی در پژوهشهای تاریخی مربوط به شهر، شهرنشینی و شهروندی بسیار پررنگ است.

فهرست

فصل اول فضای تحرک اجتماعی امروز
فصل دوم پارامتر های محیطی امروز
فصل سوم فضای تحرک اجتماعی نزد فارابی «مدینه فاضله»
فصل چهارم از دیروز تا فردای شهر آرمانی فارابی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات