کتاب فاجعه رمضان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات گنجینه

فاجعه رمضان

نویسنده: جرجی زیدان
مترجم: محمد علی شیرازی
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 150
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : عالی~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

شرح شهادت امام علی (ع) و طغیان خوارج و غصب خلافت از خاندان نبوت و ماجرای عشق قطام دختر زیبای عرب با ابن ملجم

بیشتر شهرت زیدان به سبب داستان‌های تاریخی اوست و زیدان را پیشگام این نوع ادبی می‌دانند. زیدان ۲۲ داستان تاریخی دارد که اولی المملوک‌الشارِد (چاپ ۱۸۹۱) و آخری شجره الدّر (چاپ ۱۹۱۴) است. از این میان، هفده داستان به تاریخ عرب و اسلام تا عصر صلاح‌الدین ایوبی بر می‌گردد، چهار داستان متعلق به تاریخ جدید مصر و یکی هم متعلق به تحولات عثمانی است. زیدان تحت تأثیر و نفوذ داستان‌نویسان اروپایی، به خصوص والتر اسکات و الکساندر دوما، بوده و گرچه نتوانسته به سطح هنری آنها برسد، در این زمینه در ادبیات عرب موفق بوده‌است.

در این داستان‌ها زیدان قصد دارد وقایع گذشته را در روند دگرگونی حیات سیاسی عرب روایت کند؛ ازاین‌رو، جنبه تعلیمی و سرگرمی داستان‌ها بر جنبه هنری آنها برتری دارد. داستان‌های وی طرح ساده‌ای دارند. محور اصلی این داستانها، عشق مجازی به زیبایی مسحورکننده زنی است که غالباً واقعیت مستند تاریخی ندارد. وی واقعیت‌های تاریخی را با این عشق مجازی می‌آمیزد و با نثری ساده و ایجاد کشمکش و تعلیق و هیجان، خواننده را تا پایان با خود همراه می‌کند.

داستان‌های وی بارها تجدید چاپ و به فارسی، ترکی، هندی، روسی، آلمانی و برخی زبان‌های دیگر ترجمه شده‌است. ناقدان شیوه داستان‌نویسی زیدان را ستایش می‌کنند، اما داستان‌هایش اعتبار تاریخی ندارند. به‌نظر می‌رسد که زیدان تعمداً، برای تحقیر عرب‌ها، تاریخ آنها را تحریف کرده‌است. نویسندگانی نظیر فَرح أَنطون در داستان أورشلیم الجدیده و القائم مقام نسیب بک در داستان خفایا مصر از او پیروی کرده‌اند، ولی هیچ‌کدام نتوانسته‌اند به محبوبیت زیدان دست یابند


فهرست

خوارج
امام علی (ع) بهتراز معاویه
شهر فسطاط مصر
عبدالرحمن بن ملجم
شهادت امام علی (ع)
عمروعاص

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فاجعه رمضان

  • ناشر: گوتنبرگ
  • کد کتاب: 96983 - 113/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جرجی زیدان, محمدعلی شیرازی, تاریخ اسلام, امام علی, داستان های عربی, داستان های مذهبی, کتاب فاجعه رمضان

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html