كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
غزلیات و قصائد و رباعیات مشتاق

غزليات و قصائد و رباعيات مشتاق

نويسنده: علی مشتاق اصفهانی , حسين مكي
ناشر: علمی
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 204
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 2


مروري بر كتاب 

میرسید علی مشتاق اصفهانی از شاعران به نام قرن دوازدهم و بنیانگذار مکتب بازگشت است. وی در حدود سال 1101 هجری در اصفهان به دنیا آمد. بنا به روایت آذر بیگدلی، مشتاق از دوره کودکی به نظم روی آورد و در میان انواع شعر، بیشتر متمایل به غزلسرایی و رباعی گویی بود و پس از اندک زمانی از تمامی استادان این فن، پیشی گرفت و به استادی رسید و پیشگام نهضتی در شعر پارسی به نام «نهضت بازگشت ادبی» معروف شد.

عبدالرزاق بيك دنبلي هم در بيان حال مشتاق آورده است: 
«چون بساط چمن نظم از اقدام خيالات خام شوكت و صائب و وحيد و مايشابه به هم و از استعارات بارده و تمثيلات خنك، لگدكوب شد و يكبارگي از طراوت و رونق افتاد مشتاق به تماشاي گلزار نظم آمده طومار سخن سرايي آن جمع را چون غنچه بهم پيچيده و بساط نظمي كه خود در آن صاحب سليقه بود و آن روش ضميري و نظيري است بگسترانيد، بر سر شاخسار سخن نواها ساخت و نغمه‏ها پرداخت، عند ليبان خوش نواي عصر او را مقتفي آمدند، اشعار رنگينش زينت نغمات مطربان باربد نواي آن زمان شد و ترنمات شيرينش نقل محفل ظرفاي مجلس آرا.»

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

غزلیات و قصائد و رباعیات مشتاق

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 72146 - 2/1
  • موجودی: 2 تا 3 روز آینده
  • 0ریال

برچسب ها: علی مشتاق اصفهانی, حسين مكي, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, مشتاق اصفهانی, غزلیات و قصائد و رباعیات مشتاق