غارت ایران ؛ یورش به سوی پول

غارت ایران ؛ یورش به سوی پول

نویسنده: آندرو دانکن
مترجم: فضل الله نیک آیین
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 98
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1  

 کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 
 

...پس از کودتای بیست‌وهشتم مرداد1332، انتشار اکثریت‌قریب‌‌به‌اتفاق روزنامه‌های فوق ممنوع شد و تعدادی هم تحت سانسور قرار گرفتند. کنترل بر روزنامه‌ها و کتب از سوی ساواک اعمال می‌شد. حتی کتبی که وارد ایران می‌شدند، توسط ساواک کنترل می‌گردید.

مطبوعات حق چاپ و انتشار خبرهایی غیرازآنچه ساواک می‌خواست، را نداشتند. برقراری سانسور توسط ساواک تا آنجا پیش رفت که گاه حتی از انتشار کتبی که قبلا بارها چاپ شده بودند نیز جلوگیری می‌شد؛ ضمن‌آن‌که چاپخانه‌ها و سیستم توزیع نیز شدیدا تحت‌نظر بود. بنابراین محصول این روزنامه‌ها و کتابها صرفا در حد چاپ مطالب، مقالات، گزارشات و اعلامیه‌هایی محدود گردید که ساواک برای انتشار آنها نظر مثبت می‌داد.

در چنین شرایطی فقدان انگیزه و مهمتر از آن ترس از ساواک، مانع از انتشار کمی و کیفی مطبوعات و کتب می‌گردید. البته گاه این سانسور غیرمستقیم صورت می‌گرفت؛ سردبیران مطبوعات طبق اصول مشخصی جانب احتیاط را حفظ می‌کردند و می‌دانستند که توهین به شاه، سلطنت، سیاستها و برنامه‌های تحت حمایت شاه اصلا مجاز نیست.

دقیقا به همین علت بود که با شروع درگیری روحانیت با دولت در اوایل دهه1340 مطبوعات دولتی و غیردولتی از اعلام حوادث کامل این درگیری اجتناب می‌کردند و در نتیجه روحانیت برای طرح حرفهایش به‌ناچار مجله‌ای به‌نام فریاد را منتشر نمود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

غارت ایران ؛ یورش به سوی پول

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 57261 - 27/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: آندرو دانکن, فضل الله نیک آیین, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, انقلاب ایران, کتاب غارت ایران ؛ یورش به سوی پول