منو
سبد خرید

عینیت ایدئولوژی

عینیت ایدئولوژی
درحال حاضر موجود نمی باشد
عینیت ایدئولوژی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133368 - 96/9
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 53.5 = 56
0 ریال

عینیت ایدئولوژی

نویسنده: اسلاوی ژیژک
مترجم: علی بهروزی
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 436
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در این کتاب، به موضوع ایدئولوژی لاکانی پرداخته شده است. نویسنده، در نوشتار حاضر بر آن است که ضمن ارائة درآمدی بر بعضی از مفاهیم بنیادین روانکاوی لاکانی و گسست ریشه‌ای لاکان از «فرا ساخت‌گرایی» به فعال‌سازی مجدد دیالکتیک همگی از طریق خوانشی جدید بر مبنای روانکاری لاکانی بپردازد. وی همچنین می‌کوشد که نظریة ایدئولوژی را از طریق خوانش پاره‌ای مضامین کلاسیک و مشهور و برخی مفاهیم خطیر لاکانی تشریح نماید.

اسلاوی‌ ژیژک در سال 1949 در لیوبلبانای اسلوونی به دنیا آمده است. دکترای فلسفه‌اش را در زادگاهش و دکترای روان‌کاوی‌اش را بعدا در پاریس (زیر نظر ژاک- آلن میلر) گرفت. در همین دوران بود که از مواضع اولیه مکتب فرانکفورت و «هایدگر گرایان ناراضی» به سوی نظریه‌هایی متوجه شد که از پاریس صادر می‌شدند، یعنی به سوی متفکرانی چون لاکان، دریدا، آلتوسر و فوکو. ژیژک یکی از بنیان‌گذاران «مکتب لاکانی اسلوونی» است که ویژگی اصلی‌اش برجسته‌سازی گرایش‌های فلسفی -سیاسی آثار لاکان می‌باشد.

ژیژک، مانند دیگر اعضای این مکتب در سه جهت عمده فعال بوده است:
1)قرائتهای لاکانی از فلسفه کلاسیک (به ویژه ایده‌آلیستهای آلمانی) و فلسفه مدرن
2) تلاش برای ساخت و پرداخت نظریه‌های لاکانی در باب ایدئولوزی و قدرت
3) تحلیل‌های لاکانی از فرهنگ و هنر (و به ویژه سینما) .

ژیژک در دانشگاه‌های متعددی در اروپا و ایالات متحده تدریس و سخنرانی کرده است. کتاب حاضر (1989) نخستین و مهم‌ترین کتابی است که ژیژک به انگلیسی منتشر کرده است. این کتاب در عین حال نقشی ماتریسی را دارد که آثار ژیژک همگی به نحوی از آن ریشه گرفته‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات