کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب های جدیدی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
عوالم خیال

عوالم خیال 

نویسنده: ویلیام چیتیک
مترجم: قاسم کاکائی
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 298
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار : 1384 - دوره چاپ : 1

مروری بر کتاب

ابن عربی و مسئله اختلاف ادیان

ویلیام چیتیک ، اندیشمند امریکایی ، مدت زیادی از عمر خود را صرف پژوهش درباره ابن عربی و دیدگاه های او کرده است. وی که سال 1974 درجه دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران اخذ کرد، 12 سال در ایران اقامت داشت و از محضر استادانی چون جلال الدین همایی ، بدیع الزمان فروزانفر، سیدحسین نصر، ایزوتسو، هانری کربن و سیدجلال الدین آشتیانی استفاده کرد.

چیتیک برخلاف ایزوتسو و برخلاف بسیاری از استادان عرفان پژوه داخل کشور که در ابن عربی پژوهی ، بیشتر بر کتاب فصوص الحکم که چکیده تعالیم ابن عربی است توجه کردند، این شجاعت را داشته است که به سراغ شاهکار دیگر ابن عربی در عرفان یعنی کتاب بسیار مبسوط و عمیق «فتوحات مکیه» برود و از طریق این کتاب به خوانش شیخ اکبر بپردازد.

ازجمله امتیازهای چیتیک نسبت به برخی ابن عربی پژوهان سنتی این است که او با مسائل امروز دنیا بیشتر آشناست و این مسائل را در مقابل ابن عربی طرح می کند و از او پاسخ می خواهد.

چیتیک در کتاب عوالم خیال ضمن بحثی تحلیلی ، دیدگاه ابن عربی را نسبت به اختلاف ادیان از یک سو و تقید بی چون و چرای ابن عربی را نسبت به شریعت مطهر اسلام ، از سوی دیگر استادانه بیان می کند و چگونگی سازگاری این دیدگاه را با نظریه اساسی ابن عربی یعنی وحدت وجود می نمایاند.

چیتیک با پرداختن به بحث خیال از دیدگاه ابن عربی ، زمینه ای فراهم می آورد که بتوان بسیاری از پرسش های مربوط به تجربه دینی را، آن هم با استناد به دیدگاه های عارفی بزرگ چون ابن عربی پاسخ گفت .

کتاب عوالم خیال باوجود اختصار، یک دوره تقریبا کامل و تحلیلی از جهان بینی ابن عربی را در بر دارد، یعنی یک دوره اصول دین را از دیدگاه عرفان ابن عربی ارائه می کند که شامل توحید (وحدت وجود)، نبوت (انسان کامل) و معاد است ، چیتیک در این کتاب همچنین به برخی انتقادها و کج فهمی هایی که متوجه کتاب «ترجمان الاشواق» ابن عربی شده است ، می پردازد. کتاب حاوی 3 بخش است: بخش اول کمال انسان نام دارد.

در این بخش مباحثی چون وحدت وجود، اسمائ الله و کمال انسان ، تنزیه و تشبیه ، عالم صغیر، عالم کبیر، انسان کامل ، هدف خلقت ، اخلاق و اباحی گرایی ، مکارم اخلاق ، رذایل اخلاقی ، معرفت نفس و فطرت انسان ، مطلق بودن وجود، ادراک خیالی ، معرفت نفس ، مقام نامعلوم ، فنا و بقا و انسان شدن مطرح شده است.

 

فهرست

بخش اول - کمال انسان
فصل اول : وحدت وجود
فصل دوم : عالم صغیر، عالم کبیر و انسان کامل
فصل سوم : اخلاق و اباحی گرایی
فصل چهارم : معرفت نفس و فطرت انسان

بخش دوم - عوالم خیال
فصل پنجم : مکاشفه و تصویرپردازی شاعرانه
فصل ششم : ملاقات با انسانهای برزخی
فصل هفتم : مرگ و حیات پس از مرگ

بخش سوم - اختلاف ادیان
فصل هشتم : اسطوره ای در باب آفرینش
فصل نهم : اختلاف عقیده

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

عوالم خیال

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 65887 - 18/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ویلیام چیتیک, قاسم کاکائی, فلسفه اسلامی, اسطوره های دینی, ابن عربی, کتاب عوالم خیال