دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

عناصر فلسفه حق

عناصر فلسفه ی حق

نویسنده: فردریش هگل
مترجم: مهبد ایرانی طلب
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 542
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 4

کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب رد تا خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

خلاصه ای از حقوق طبیعی و علم سیاست

هگل در این کتاب به مبانی فلسفی حقوق ، سیاست ، اخلاق و جامعه می‌پردازد و به نحوی در تدوین قانون اساسی کشورهای اروپایی تأثیرگذار بوده‌است. این اثر آخرین اثر منتشرشده‌ی هگل در زمان حیات اوست.

هگل (۱۸۳۱-۱۷۷۰) فیلسوف آلمانی نه تنها یکی از فیلسوفان مهم عصر جدید بلکه یکی از فیلسوفان مهم تاریخ زندگی بشر است. نظام فلسفی عظیم و پیچیده‌ی او از آخرین نظام‌های فلسفی است و پس از او کمتر فیلسوفی دست به خلق نظامی فلسفی زد. هگل در این اثر تلاش دارد اخلاق، اجتماع، حقوق و سیاست و رابطه‌ی بین آن‌ها را از منظری فلسفی مورد تحلیل و کنکاش قرار دهد.

او همه‌ی این بحث‌ها را با عنوان «علم فلسفی حق» بررسی می‌کند. مفهوم حق، مفهومی مشترک در اخلاق، سیاست و حقوق است. در بخشی از پیشگفتار آمده است: «وظیفه‌ی فلسفه، فهم آنچه هست است، زیرا آنچه هست، یعنی خرد. تا آنجا که به فرد مربوط می‌شود، هر فردی، در هر صورت، فرزند زمان خویشتن است؛ به‌همین‌ترتیب هم، فلسفه یعنی زمانه‌ی فلسفه، به صورتی که در افکار فهم شده است.

این تصور که فلسفه‌ای می‌تواند از جهان معاصر خود فراتر رود، به همان اندازه ابلهانه است که تصور کنیم فردی می‌تواند از فراز زمانه‌ی خود یا از فراز رودس بپرد. اگر نظریه‌ی او، به‌واقع از زمانه‌ی او فراتر رود، اگر این نظریه برای خود، دنیایی بدان‌گونه که باید باشد بسازد، این نظریه بی‌گمان وجود نخواهد داشت؛ اما تنها در درون عقاید آن فرد، فضایی انعطاف‌پذیر که در آن تخیل می‌تواند هرچه را که می‌خواهد بنا کند

."عناصر فلسفه ی حق" یا "خلاصه ای از حقوق طبیعی و علم سیاست"، "همراه با متن کامل افزوده های ادوارد گانز بر اساس یادداشت های ه.گ. هوتهو و ک.گ. فون گریزهایم" و بر اساس جدیدترین سخنرانی های مرتبط، خواننده را از پیشینه ی تاریخی نوشته های "هگل" آگاه می سازد و کنایه های وی را به حقوق روم و منابع دیگر توضیح می دهد. این نسخه از کتاب "عناصر فلسفه ی حق" به معنای واقعی کلمه ، قابل خواندن و سازگار است و آن قدر آموزنده و دانش پژوهانه است که بتواند نیازهای دانشجویان و متخصصان را تأمین کند.

فهرست

توضیح مترجم
سال شمار زندگی هگل و فلسفه ی حق
پیشگفتار
بخش نخست : حق مجرد
بخش دوم : اخلاق
بخش سوم : زندگی اخلاق گرایانه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات