کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
علوم اجتماعی نیندیشیدنی ؛ محدودیت های پارادایم های قرن نوزدهمی

علوم اجتماعی نیندیشیدنی ؛ محدودیت های پارادایم های قرن نوزدهمی

نویسنده: ایمانوئل والرشتاین
مترجم: احمد نادری
ناشر: ترجمان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 


تلاش والرشتاین در این کتاب را می‌توان تبارشناسی نظام سرمایه‌داری مدرن دانست. او با اتخاذ رویکردی تاریخی، می‌کوشد تا ریشه‌های سرمایه‌داری مدرن، ظهور دولت-ملت‌ها، علوم جدید، ایدئولوژی‌ها و جنبش‌های اجتماعی را تحلیل کند. پروژۀ والرشتاین در اینجا، همانند فوکو و بدون شک با تأثیرپذیری از او، این است که با بررسی تبارشناختی علوم انسانی مدرن، تناقض‌های ساختاری و بنیادین نظام سرمایه‌داری مدرن را آشکار کند. تطورگرایی در توضیح تاریخِ جهان مدرن بخشِ بزرگی از علوم اجتماعی مدرن و اسطورۀ جهان سرمایه‌داری را تشکیل می‌دهد و والرشتاین نقدش را به جامعه‌شناسی، دقیقاً از همین نقطه وارد می‌کند.

والرشتاین یکى از برجسته ترین و تأثیرگذارترین نظریه پردازان اجتماعى است که از سال 1974 ، یعنى سال انتشار نخستین جلد از کتاب بااهمیت نظام جهانى مدرن، تاکنون کوشیده است براى بازسازى طرح کارل مارکس در تبیین نظام جهانى و آیندة آن طرح نظرى گسترده اى را پیش ببرد. وى یکى از مؤلفه هاى اساسى این طرح را بازاندیشى در علوم اجتماعى مدرن مى داند، زیرا معتقد است بنیان هاى این علوم همزمان با بسط و گسترشِ نظام سرمایه دارى در قرن نوزدهم فراهم شده و از این رو قرن نوزدهمى اند که در حال « اسطوره هاى سازماندهى کنندة » این علوم سرشار از حاضر گمراه کننده و مانع عمده در تحلیل کارآمد جهان اجتماعى هستند.

یکى از کتاب هاى مهمى که وى به قصد بازاندیشى این علوم نوشته، کتاب علوم اجتماعى نیندیشیدنى است که در این نوشتار معرفى شده است. در این مقاله ضمن معرفى اجمالى والرشتاین و طرح نظرى وى براى تحلیل نظام جهانى سرمایه دارى، ایده هاى اصلى فصول مختلف کتاب مرور مى شود. سپس مبانى نظرى اى که والرشتاین با بهره گیرى از آن ها بر ضرورت بازسازى علوم اجتماعى پافشارى مى کند، معرفى شده و راهکارهاى وى براى تحقق این بازسازى ارائه مى شود. در پایان توضیح داده مى شود که این کتاب براى خوانندة ایرانى چه اهمیتى دارد و چگونه مى توان از آن بهره برد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

علوم اجتماعی نیندیشیدنی ؛ محدودیت های پارادایم های قرن نوزدهمی

  • ناشر: ترجمان
  • کد کتاب: 72147 - 66/3
  • موجودی: در انبار
  • 330,000ریال
  • 300,000ریال

برچسب ها: ایمانوئل والرشتاین, احمد نادری, جامعه شناسی, روانشناسی اجتماعی, جامعه شناسی اقتصادی, قرن نوزذهم, فلسفه اجتماعی, کتاب علوم اجتماعی نیندیشیدنی ؛ محدودیت های پارادایم های قرن نوزدهمی